2008

V EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

4-6 WRZEŚNIA 2008 R.

Inauguracją V edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” była uroczysta Hawdala z kolacją szabasową we Dworze Cadyka w Górze Kalwarii. ”Śladami Cadyków” podążyło blisko dwieście osób, aby w zabytkowym dworze, zamieszkiwanym od drugiej połowy XIX wieku przez słynny chasydzki ród Alterów, zasiąść do tradycyjnej świątecznej wieczerzy. Była to znakomita okazja do wysłuchania historii tego miejsca, opowiedzianej przez opiekuna Dworu Feliksa Karpmana i Jana Jagielskiego z ŻIH-u.

Drugi dzień festiwalu odbywał się pod znakiem zabawy plenerowej, zorganizowanej wspólnie przez American Jewish Joint Distribution Committee oraz Fundację Shalom. Bogaty i różnorodny program zapewnił doskonałą rozrywkę dla całych rodzin.

Na początek, obowiązkowo, coś na ząb – żydowskie smakołyki przygotowane przez Roberta Makłowicza. Wiele radości gościom pikniku sprawił koncert zespołu Klemafour oraz warsztaty tańca z zespołem Snunit.

Na gościnnej scenie Teatru Żydowskiego z recitalem pieśni żydowskiej wystąpili Eleanor Reissa i Zalman Mlotek.

Artyści z National Yiddish Theatre Folksbiene z Nowego Yorku zaprezentowali w oryginalnych aranżacjach utwory znane i lubiane po obu stronach oceanu, m.in. Rozinkes mit mandeln A. Goldfadena, RejzeleM. Gebirtiga,Ojfn Weg I. Mangera.Wśród popularnych szlagierów żydowskich nie zabrakło piosenek z repertuaru legendarnej Molly Picon.

Lili Fijałkowska, absolwentka Moskiewskiej Akademii Sztuk Pięknych, stworzyła wystawę emanującą mistyką i bajkowością. Świat singerowskiej prozy został przez nią wyrażony w szerokiej palecie barw i niebanalnych kompozycjach. Tym bardziej efekt był zaskakujący, gdyż główne tworzywo dla dzieł artystki stanowiły kafle, uzupełnione rzeźbą i ceramiką użytkową.

Podczas uroczystego koncertu orwierającego V edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” wystąpił wspaniały Chór Synagogi Wielkiej w Jerozolimie, któremu towarzyszyli znamienici kantorzy: Benzion Miller, Chaim Adler i Azi Schwartz.
Chór, który w Warszawie gościł po raz pierwszy, został gorąco powitany przez publiczność.

Lea Koenig – pierwsza dama żydowskiego teatru, najpopularniejsza aktorka w Izraelu, na codzień występująca na scenie Narodowego Teatru „Habima” w Tel Awiwie. Podczas koncertu z okazji 60-lecia powstania Państwa Izrael Lea Koenig zaprezentowała pieśni żydowskie w swym unikalnym – urokliwym, pełnym humoru i temperamentu – stylu. Akompaniowała jej znakomita pianistka – Miriam Wolff

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content