NOC KLEZMERÓW: „KLEZMER & ODESSA GANGSTA FOLK” | KOMMUNA LUX |UA|

Wystąpią: Bagrat Tsurkan (wokal), Vitya Kirillov (gitara), Oleg Vasianovych (akordeon), Vladimir Gitin (klarnet), Andrey Okramovych (trąbka), Yaroslav Besh (puzon), Sergey Poltorak (instrumenty perkusyjne)

fot. Vasiliy Galushkin

„W Odessie spotykają się ludzie. W Odessie będą się śmiać i śpiewać – tak mówi stary odesski dwuwiersz, a Kommuna Lux udowadnia, że to prawda! Bo ich „Odessa Gangsta Folk” to porywająca muzyka klezmerska i porywające „łobuzerskie” piosenki z ich ojczyzny.

O mieszkańcach Odessy zawsze mówiono, że mają wysoki poziom tolerancji, swobodny styl życia i psotny humor. Metropolia ta słynie na całym świecie ze swojej żydowskiej tożsamości i jako miejsce narodzin rosyjskiego chanson jako niezależnego gatunku. Piosenki te powstawały w środowisku odeskich Czechów od ponad 100 lat, a ich znanymi śpiewakami i kompozytorami byli np. Leonid Utjossow, Arkadi Sewerny czy Aaron Lebedeff. W późniejszych dziesięcioleciach, mimo wielu zakazów, docierały do ostatniego zakątka Związku Radzieckiego pocztą pantoflową, a później za pośrednictwem samokopiujących się taśm.

Z tymi właśnie melodiami z Odessy i całej Europy Wschodniej czarujący piosenkarz Bagrat Tsurkan i jego muzycy wkraczają na scenę z niesamowicie grackim stylu.

Kommuna Lux rozpoczęła swoją przygodę jako muzykujący uliczny gang z odważnymi flash mobami – czy to na podwórkach żydowskiej dzielnicy Mołdawanki, na miejskim targu rybnym „Privoz”, w starym drewnianym tramwaju linii 5, na Bulwarze Nadmorskim, na popularnej odesskiej plaży Arkadia – zawsze wywołującymi poruszenie, a nawet zakłopotanie publiczności! Następny krok w karierze zespołu to już wielkie koncerty na renomowanych scenach miasta i całego kraju, a także występy w radiu i telewizji. A kolejny to już międzynarodowe tournée, które wschodzące gwiazdy muzyki klezmerskiej zabrało m.in. na Międzynarodowy Festiwal Klezmerski Fürth, Letni Festiwal Kultur w Stuttgarcie i transVOCALE we Frankfurcie nad Odrą; a także do Master Theatre w Nowym Jorku czy Rodeo Club w Hajfie. Kolejnym triumfem zespołu, w 2018 roku, było wygranie „Eisernen Eversteiner”, europejskiej nagrody dla twórców muzyki ludowej, przyznawaną corocznie na Festiwalu Folkherbst w Plauener Malzhaus (Niemcy).

Atmosfera na ich koncertach jest wyjątkowa – w powietrzu unosi się nie tylko nutka nostalgii i marynistycznego podejścia do życia, ale także typowy ponadczasowy humor ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego. Żydowskie powiedzenie „zawsze można znaleźć żywą rybę” wyjaśnia filozofię zespołu: występ Kommuna Lux jest pełen anarchii i zaraźliwej radości życia!


Scena plenerowa, Plac Defilad 1

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona


Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Projektem Placem Defilad

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content