godz. 14.00-20.00


Międzypokoleniowa feta w Centrum Kultury Jidysz


Program:

godz. 14:00-16:00 „Projektujemy ślubny baldachim” – warsztaty kolażu z użyciem tkanin, prowadzenie: Monika Krajewska

Tradycyjny ślub żydowski odbywa się pod chupą – baldachimem rozstawionym w synagodze, innym wnętrzu lub na świeżym powietrzu. Warsztat rozpocznie się od prezentacji obrzędów ślubnych Żydów w różnych epokach i krajach. Poznamy je przez pryzmat obrazów, dawnych miniatur, współczesnych  fotografii; zobaczymy piękno związanych z nimi przedmiotów: pierścieni, baldachimów i ketub, czyli kontraktów małżeńskich. Będzie to inspiracją do stworzenia techniką kolażu własnej propozycji baldachimu; użyjemy do tego tkanin, papierów ozdobnych, fotografii, złotych pisaków itp.   Ani doświadczenie plastyczne, ani znajomość hebrajskiego nie są niezbędne.

godz. 16:00-17:30 Warsztaty tańca izraelskiego, prowadzenie: Kinga Kalupa

Tradycją Festiwalu Singera jest spotkanie z tańcem izraelskim. Z perspektywy lat widać, że najlepiej uczyć się tańca poprzez swobodne, spontaniczne włączanie się w działanie, poddawanie się muzyce, ruchowi, zaufanie ciału. Zresztą, wprowadzana przez Prowadzącą zajęcia atmosfera, jej niezwykła empatia i serdeczność pozwalają cieszyć się tańcem bez względu na stopień zaawansowania.

godz. 17:30-19:00 Warsztaty zapomnianych przedwojennych piosenek żydowskich kompozytorów i autorów tekstów, z nieodłącznym akordeonem poprowadzi: Robert Lipka

 Na zajęciach śpiewane będą dawno minione piosenki. Akordeonista, animator kultury, założyciel i szef wielu amatorskich chórów, Robert Lipka poprowadzi warsztaty, podczas których na nowo zabrzmią niezwykłe, piękne piosenki.

godz. 19:00-20:00 Koncert miniorkiestry warsztatowej Roberta Lipki

 Podczas koncertu zaprezentują się uczestnicy warsztatów zapomnianych przedwojennych piosenek.  Zapraszamy na minikoncert podczas którego w poszerzonym składzie muzycznym zapoznamy się z efektami pracy warsztatowej, a także usłyszymy piękne piosenki, które dzięki Robertowi i jego grupie zyskały nowe życie i wspaniałą aranżację, a przede wszystkim zachęcamy do tańca!


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Na wszystkie wydarzenia Dnia Otwartego UTW obowiązują zapisy od 12 do 23 sierpnia na: utw@jidysz.org.pl. Więcej informacji na stronie www.jidyszland.pl

liczba miejsc ograniczona

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content