Koncert fortepianowy. KATARZYNA DROGOSZ: „Nieznane. XIX-wieczne wirtuozki fortepianu”

Wprowadzenie do koncertu: Aneta Markuszewska

Program:

Helene Riese Liebmann (1796-1869):

  • Grande Sonate c-moll op. 3: Allegro – Andante – Vivace

Fanny Mendelssohn Hensel (1805-1847):

  • Larghetto es-moll (H74)
  • Fuga Es-dur (H273)
  • Notturno Napolitano h-moll

Maria Wołowska Szymanowska (1789-1831):

  • Polonez C-dur na motywach ulubionych pieśni narodowych księcia Józefa Poniatowskiego
  • Fantazja F-dur

Koncert połączony z mini-wykładem prezentuje sylwetki i wybraną twórczość fortepianową kompozytorek-pianistek żydowskiego pochodzenia aktywnych w pierwszej poł. XIX w.
Bohaterkami koncertu będą trzy panie, wirtuozki fortepianu – Maria Szymanowska, Helene Liebmann i Fanny Mendelssohn Hensel. Ich nieznane lub słabo znane kompozycje zabrzmią podczas koncertu.

Katarzyna Drogosz specjalizująca się w wykonawstwie na historycznych fortepianach zagra na kopii XIX-wiecznego instrumentu Michaela Rosenberga. Artystka  odbyła liczne kursy i studia na uczelniach zagranicznych. Od lat  prowadzi działalność koncertową, nagrywa płyty, jest wykładowczynią w Akademii Muzycznej w Katowicach i w Krakowie.

Długowłosa, ubrana na czarno kobieta stoi z rękami w kieszeniach

Maria Wołowska Szymanowska (1789-1831) urodzona w Warszawie kompozytorka i pianistka, cudowne dziecko fortepianu. Matka trójki dzieci, które samodzielnie utrzymywała po rozwodzie, koncertując z powodzeniem po całej Europie. Teściowa Adama Mickiewicza. Zachwyty dla jej osoby, gry i muzyki wyrażali najwięksi tamtych czasów jak J. W. Goethe czy G. Rossini.

Helene Riese Liebmann (1796-po 1835) urodzona w Berlinie kompozytorka i pianistka, kolejne cudowne dziecko w historii muzyki. Wychwalana za utwory okresu nastoletniego, napisane na wzór „męski”, kilka lat po ślubie zaprzestała działalności muzycznej.

Fanny Mendelssohn Hensel (1805-1847) podobnie jak Riese pochodziła z bogatej berlińskiej rodziny. Była starszą siostrą Felixa Mendelssohna. Ze względu na uprzedzenia rodziny w stosunku do artystek nie mogła chwalić się publicznie swoim talentem – wspaniałymi pieśniami, pełnymi emocji i wyzwań technicznych kompozycjami na fortepian, utworami kameralnymi i chóralnymi. Po przedwczesnej śmierci kompozytorki niewydane partytury z jej muzyką stanowiły strzeżoną przez generacje tajemnicę rodzinną.

 


Kościół św. Antoniego z Padwy ul. Senatorska 31,

Bilety: 50/40 PLN (ulgowy) – do nabycia na: www.kicket.com/warszawa, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 48 602 534 270; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56; miejsca nie są numerowane,

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content