KONCERT FINAŁOWY: „SEPHAR TANGO” | YASMIN LEVY |IL| & GANG TANGO |PL|

Program koncertu obejmuje najsłynniejsze tanga polskie i tanga świata kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Szpilmana, Petersburskiego, a także Piazzolli, Cardela i innych oraz pieśni sefardyjskie.

Wszystkie utwory zostaną zaprezentowane w nowych, niezwykle żywiołowych interpretacjach izraelskiej piosenkarki Yasmin Levy.  

Wystąpią: Yasmin Levy (wokal), Yechiel Hasson |IL| (gitara), zespół Gang Tango w składzie: Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirosław Feldgebel (fortepian), Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne) oraz Anna Wandtke (skrzypce), Jeno Lisztes |HU| (cymbały), Arad Emamgholi |IR| (daf), Anna Iberszer i Piotr Woźniak (tango)

Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm tanga, a także jej wyrafinowanie wpływają na jej niespotykaną popularność, choć przed wykonawcami stawiają wysokie wymagania… Na szczęście wszyscy wykonawcy, to uznani wirtuozi i znawcy tanga koncertujący na całym świecie.

Yasmin Levy, urodzona w Jerozolimie artystka, od najmłodszych lat miała kontakt z kulturą i śpiewem ladino – jej ojciec był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpańskiej, której tradycja ma źródła w XV-wiecznej Hiszpanii. W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. W jej muzyce znajdujemy to, co dla niej charakterystyczne – subtelność i czar idące w parze z porażającą wręcz pasją, przejęciem i uczuciowością. Od początku kariery Yasmin z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie i do tej pory wydała sześć płyt. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy lata wyróżniana była w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards. Wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych  m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także  w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Gang Tango to jeden z niewielu zespołów tangowych nawiązujący stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica’ oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli – Quinteto Nuevo, ale także nawiązujący stylistycznie do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. Kompilacja kompozycji polskich i tang świata repertuaru zespołu, nawiązuje do kolebki i wzoru stylu, czyli tanga argentyńskiego, ale także odnosi się i pielęgnuje ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia okresu międzywojennego. Pisywali je zarówno autorzy muzyki lekkiej, jak i kompozytorzy muzyki poważnej. Mówi się o około 3000 tang polskich z tego okresu.


Teatr Wielki – Opera Narodowa, Plac Teatralny 1, Sala Moniuszki

Bilety – strefa I: 150 PLN, strefa II: 100 PLN, strefa III: 80 PLN, strefa IV: 60 PLN, strefa V: 50 PLN, strefa VI: 30 PLN – do nabycia na: www.ewejsciowki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego (od 1 sierpnia): przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56 oraz w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie www.teatrwielki.pl


Zorganizowano we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content