Koncert OLGA AVIGAIL & TANGO ATTACK oraz EREZ MOUNK: „BRAMY JEROZOLIMY. ŻYDOWSKIE PIEŚNI TĘSKNOTY I MIŁOŚCI”

Wystąpią: Olga Avigail Mieleszczuk |PL/IL| (wokal, aranżacje), gość specjalny – Erez Mounk |IL| (instrumenty perkusyjne) oraz Tango Attack |PL| w składzie: Hadrian Tabęcki (fortepian, aranżacje), Piotr Malicki (gitara), Grzegorz Bozewicz (bandoneon), Marta Maślanka (cymbały)

 

Do Jerozolimy prowadzi osiem bram… Każda z nich to opowieść o Bogu, ludziach, miłości i nienawiści…Olga i jej zespół prowadzi nas przez bramy do Świętego Miasta, by zanurzyć się w jego muzycznym, rozpalonym tyglu.
Na koncercie usłyszymy pieśni wypełnione tęsknotą za blaskiem Syjonu, które zabrzmią po hebrajsku, w ladino i w jidisz. Zatrzymamy się w złotych bramach Jerozolimy, by wsłuchać się w głosy tych, którzy od wieków przekraczali ich progi – w rytmie orientalnych rytmów arabskich czy też inspirowanych mistyczną monotonią nigunów chasydzkich. Bramy wypełnią też biblijne wersety i intencje wkładane w małe kwitełe. Wokalistka przekracza granicę światów kulturowych, śpiewając w Jidisz do tradycyjnych melodii otomańskich, łącząc głosy Żydów z Jemenu i polskiej Rebeki z Kazimierza.

Olga Avigail Mieleszczuk to wokalistka, badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej. Pasjonatka okresu międzywojennego, śpiewa w Jidisz, po polsku i hebrajsku. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie. Wydała cztery płyty: Jewish Folksongs from the Shtetl, Li- -La-Lo, Yiddish Tango Live in Jerusalem oraz Israel SiteSing. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Izraelu oraz Ameryce Północnej
Erez Mounk (Izrael) – wirtuoz bliskowschodnich i orientalnych instrumentów perkusyjnych: darbuki, riq, tabli, bębna szamańskiego oraz perkusji. Ma w dorobku liczne nagrania. Jest dyrektorem artystycznym Szkoły „Kulna” specjalizującej się w nauczaniu tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, nauczycielem Akademii Muzycznej w Jerozolimie. Koncertuje jako solista z orkiestrami na całym świecie.

Hadrian Tabecki – współtwórca Tango Attack pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Skomponował muzykę do wielu przedstawień teatralnych o tematyce żydowskiej, w dorobku posiada m.in. „Kantata – Pieśń Świata” do tekstów Starego Testamentu. Był kierownikiem muzycznym licznych festiwali w Polsce oraz recitali, przedstawień muzycznych i koncertów – jak również produkcji płytowych i telewizyjnych. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych.
Piotr Malicki współtwórca Tango Attack wirtuoz gitary klasycznej i elektronicznej, specjalizuje się w tangu argentyńskim. Znakomicie odnajduje równowagę między swobodą improwizacji i precyzją brzmienia. Jako solista występuje m.in. z orkiestrą AUKSO, Sądecką Orkiestrą Kameralną, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Warszawską Operą Kameralną. Koncertuje w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce Północnej.

Grzegorz Bozewicz współtwórca Tango Attack to jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce. Doceniany interpretator muzyki żydowskiej, argentyńskiej, greckiej, Ukończył UMFC w Warszawie. Koncertuje solowo, kameralnie, ale również z towarzyszeniem orkiestr i chórów na największych estradach w kraju i zagranicą. Komponuje, produkuje i nagrywa muzykę. Jako solista i muzyk sesyjny uczestniczy w licznych nagraniach studyjnych również dla radia i telewizji.

Erez Shmuel Mounk wirtuoz bliskowschodnich i orientalnych instrumentów perkusyjnych: darbuki, riq, tabli, bębna szamańskiego oraz perkusji. Ma w swoim dorobku liczne nagrania i występy w projektach wiodących muzyków izraelskich oraz międzynarodowych. Jest dyrektorem artystycznym Szkoły “Kulna” specjalizującej się w nauczaniu tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, nauczycielem Akademii Muzycznej w Jerozolimie w departamencie studiów muzyki arabskiej i tureckiej. Koncertuje jako solista z orkiestrami na całym świecie.

 


Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 – Duża Scena

Bilety: 100/80 PLN – do nabycia na: www.kicket.com/warszawa, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 48 602 534 270; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content