Promocja książki, spotkanie z Małgorzatą Czyńską wokół książki „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”

Prowadzenie: Andrzej Pałys

(Wydawnictwo Marginesy, 2024)

Biografia przywracająca pamięć o Julii Keilowej – ikonie polskiego wzornictwa, wybitnej rzeźbiarce i metaloplastyczce.

W dwudziestoleciu międzywojennym projektowała dla największych polskich wytwórców platerów: Frageta, Norblina i braci Henneberg. Oszczędne w formie projekty Keilowej cieszyły się powodzeniem i znakomicie pasowały do modernistycznych wnętrz. Dzisiaj to ikony polskiego wzornictwa art déco, ale życiorys ich projektantki jest niemal nieznany. Małgorzata Czyńska rekonstruuje tę biografię.

Keilowa konsekwentnie budowała własną markę: w 1933 roku otworzyła prywatną pracownię metaloplastyki i stworzyła kilkaset różnych wzorów, które masowo powielano. Jej prace były prezentowane na wystawach światowych w Paryżu i Nowym Jorku. Projektując, operowała najprostszymi bryłami geometrycznymi: kulą, prostopadłościanem i stożkiem, a kształty jej przedmiotów odbiegały od zwyczajowych form. Do jej najsłynniejszych projektów należy cukiernica „Jabłko królewskie” dla Fabryki Wyrobów Srebrnych i Platerowanych J. Fraget. Tę błyskotliwą karierę przerwała wojna – zginęła w 1943 roku, najprawdopodobniej na warszawskim Pawiaku.

Andrzej Pałys – Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kurator, krytyk, kolekcjoner, antykwariusz, marszand. Za pracę poświęconą krytyce artystycznej w “Wiadomościach Literackich” otrzymał nagrodę im. Jana Józefa Lipskiego. Jego zainteresowania orbitują wokół dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej kultury i sztuki zasymilowanych Żydów oraz nowoczesnego maranizmu. W przeszłości był kuratorem wystaw: “Sztuka czasów kryzysów”, “Rauchen verboten! Pali się!”, “Chora sztuka”. Flaneur, uczestniczący obserwator życia społeczno-kulturalnego.  Publikował m. in. w “Przekroju”, “Lampie”, “Liberte”, “Dwutygodniku”. Niereformowalny miłośnik Skamandrytów i kotki Hani. Obecnie oddany fascynacji prozą Josepha Rotha.

Małgorzata Czyńska – dziennikarka, pisarka, historyczka sztuki, krytyczka dizajnu i kuratorka wystaw, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka m.in. Kobro. Skok w przestrzeń (2016, wyróżniona Górnośląską Nagrodę Literacką “Juliusz”) i Berezowska. Nagość dla wszystkich (2018). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się jej Kobiety z obrazów, Kobiety z obrazów. Nowe historie (2021), Witkacy i kobiety (2022), Kobiety z obrazów. Polki (2022), Dwurnik – robotnik sztuki (2023).


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp bezpłatny

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content