Zakończył się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
7 września 2020 - 7 września 2020
Kolejna edycja festiwalu już za nami. Festiwal po raz pierwszy sięgnął po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia. Bogata oferta artystyczna była dostępna bardziej niż kiedykolwiek – w wydarzeniach festiwalowych można było uczestniczyć w wersji off-line i on-line.
Koncerty, przedstawienia na żywo a nawet tradycyjne cykle spotkań z literatami i artystami, promocje nowości wydawniczych, pokazy filmowe, spacery edukacyjne po Warszawie, debaty i warsztaty miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach.
Główny plener wydarzeń festiwalowych przeniósł się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbywały się w Synagodze im. Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, w Teatrze Kwadrat, Centrum Kultury Arsus, Wawerskim Centrum Kultury oraz na warszawskich scenach klubowych – Hard Rock Cafe i Pardon, to tu, a spotkania w Austriackim Forum Kultury czy Filmotece Narodowej.
Podczas minionej edycji na naszych scenach wystąpili m.in. Kayah & Transoriental Orchestra, Kroke, Włodek Pawlik Trio, Vadim Brodski, Warszawskie Combo Taneczne, Monika Chrząstowska & Sentido, Mikołaj Trzaska, Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio, grupa Jachna/Kądziela/Gwadera. Pomimo obostrzeń epidemicznych przybyli także goście z zagranicy: kantor Yoni Rose i duet Karsten Troyke i Sharon Brauner z Niemiec, Francesco Bruno Quartett z Włoch, Pressburger Klezmer Band ze Słowacji, Vienna Tango Sextett z Austrii i Liudas Mockunas z Litwy.
Mieliśmy okazję obejrzeć spektakl gości z Danii “Hiob – prosty człowiek” oraz najciekawsze spektakle Teatru Żydowskiego w Warszawie, w tym m.in. “Balkon Goldy” i “PEKIN”.
Do najważniejszych wydarzeń festiwalowych można też zaliczyć rozmowy Remigiusza Grzeli m.in. z prof. Irene Veisaite, Danielem Passentem i Mirosławem Tryczykiem oraz rozmowy Katarzyny Montgomery z zaproszonymi artystami, a także spotkania z literaturą żydowską, w interpretacji Danuty Stenki i Zbigniewa Zamachowskiego.
Nie zabrakło też tradycyjnych wydarzeń, takich jak świąteczny wieczór Szabat Szalom na Placu Grzybowskim oraz dni otwarte Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Centrum Kultury Jidysz.
Nie był to łatwy rok, ale dużo się działo i ten festiwal także zaliczamy do niezwykle udanych. Cieszymy się też, że naszym gościom z całego świata tak bardzo spodobało się oglądanie wydarzeń festiwalowych on-line.
Już wkrótce na naszej stronie pojawi się najbogatsza jak do tej pory galeria zdjęć z minionej edycji festiwalu, będzie też okazja do ponownego obejrzenia on-line wybranych wydarzeń festiwalowych.