Wydarzenia teatralne na XVI Festiwalu Warszawa Singera
-
Najgłośniejsze i najnowsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie, zespoły teatralne z Hiszpanii i Włoch, spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodność gatunków i form teatralnych, język jidysz, hiszpański, włoski i polski – to wszystko czeka nas w teatralnej części 16. Edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – unikalnego w Europie wydarzenia kultury żydowskiej.
Propozycje dla rodzin z dziećmi
Wśród spektakli, które można obejrzeć całą rodziną, „SKRZYNIA TAJEMNIC“ Grupy Zaplecze, reż. Katarzyna Post, Maciej Dmochowski, która opowiada o świecie czterech przenikających się religii. Spektakl z piosenkami na żywo. Dla dzieci w wieku od 5 lat.
„FILIŻANKA“, reż. Zuzanna Zazulin, Renata Struzik skierowana jest do szerokiej publiczności – dorosłej i dziecięcej. To wzruszająca i zarazem zabawna historia, przedstawiająca wojnę oczami dzieci. Głównym tematem spektaklu nie jest sama wojna, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. W role Isrulika – żydowskiego chłopca handlującego w gettcie papierosami oraz Idy –dziewczynki z polskiego inteligenckiego domu żyjącej w wykreowanej przez rodziców idyllicznej wizji wojny wcielają się dwie utalentowane aktorki dziecięce. Bohaterowie spektaklu to postacie wymyślone. Podobnie jak fabuła, choć inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Wydarzenia z Polski
Grupa Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych zaprezentuje na scenie Teatru Kwadrat przedstawienie „MICHAŚ”, reż. Mike Urbaniak – opowieść o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX wieku doświadczała szczególnie boleśnie, a XXI wiek doświadcza do dzisiaj. „Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. W postać głównego bohatera wcieli się Piotr Nerlewski.
Poetycko-muzyczny spektakl Teatru Polskiego ze Szczecina „Z PIEKŁA DO PIEKŁA” reż. Adam Opatowicz jest poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. Usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko aktorzy Teatru Polskiego, ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Spektakl obejrzymy na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego.
Goście z Europy
Z Hiszpanii na festiwal przyjedzie spektakl „KARTOGRAF”, reż. Juan Mayorga. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie roku 1940 i współcześnie. Jej osią dramaturgiczną jest legenda o kartografie getta, a właściwie o Starcu i Dziewczynce, którzy razem tworzą mapę swojego, kurczącego się do ostatecznych granic, świata. Prawdę o tej mapie (czy naprawdę powstała? czy Dziewczynka przeżyła?) usiłuje odkryć Blanca, która razem z mężem dyplomatą przyjeżdża na placówkę do Warszawy. W spektaklu w rolę kobiecą wciela się jedna
z najwybitniejszych aktorek hiszpańskich, nagradzana w Cannes aktorka Pedro Almodovara, Blanca Portillo Martínez de Velasco. Spektakl w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.
Spektakl „TAK BYŁO” [Questo è stato], reż. Fabio Fiori z Włoch to dramat żydowskiej rodziny skonfrontowanej z antysemickim prawem. Pięć lat nieustającego koszmaru. Czas mijający bez nadziei na przyszłość. Aktorka-narratorka wchodzi w opowiadaną przez siebie historię tak głęboko, że staje się Pierą Sonnino, kobietą, która jako jedyna z licznej rodziny żydowskiej przeżyła i po wielu latach znalazła odwagę, aby opowiedzieć o dramacie. To mocne przedstawienie, które trafia w samo serce i umysł publiczności i nie pozwala zniknąć pamięci o tragedii. Spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim.
W Teatrze Kwadrat wystąpi wyjątkowa grupa artystów w przedstawieniu „PURIMSZPIŁ, CZYLI PRAWDZIWA HISTORIA O KRÓLOWEJ ESTERCE”. Grupa marcowych emigrantów mieszkająca na stałe w Szwecji wyprodukowała spektakl o zabawie purymowej z przymrużeniem oka. Sztukę napisał i wyreżyserował Janusz Tencer, który pojawia się również w spektaklu w roli Narratora.
Spektakle będzie można zobaczyć w Teatrze Kwadrat.
Teatr Żydowski na Festiwalu Singera
Na festiwalowej scenie warszawski Teatr Żydowski pokaże swoje najnowsze przedstawienia oraz te, które swoje premiery miały w poprzednich sezonach teatralnych.
Widzowie, którzy nie zdążyli zobaczyć najnowszej premiery Teatru Żydowskiego „ŚPIEWAK JAZZBANDU” w reż. Wojciecha Kościelniaka będą mieli szansę w czasie festiwalu. Napisany i wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka musical, powstał na motywach sztuki Samsona Raphaelsona The Jazz Singer. Jackie zrywa z rodzinną tradycją żydowskich kantorów. Zakochuje się w jazzie. Przemierza drogę z East Side, przez ulice Chicago i Nowego Jorku, aż na Broadway. Odrzucony, skonfliktowany z ojcem Jackie Rabinowitz rzuca się w wir kariery. Będąc u jej szczytu, mierzy się z moralnym dylematem. Prapremiera odbyła się zaledwie 14 czerwca tego roku, a musical zyskał już mnóstwo entuzjastycznych recenzji, pełne sale i aplauz publiczności.
Na małej scenie tymczasowej siedziby Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej 35 Teatr Żydowski pokaże tegoroczną premierę najmniejszego musicalu świata „DZIŚ WIECZOREM: LOLA BLAU” w reż. Leny Szurmiej. To nostalgiczna, okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.
Na małą scenę przy Senatorskiej przeniesiony zostanie głośny „REJWACH” w reż. Andrzeja Krakowskiego, oparty o książkę Mikołaja Grynberga o tym samym tytule. Muzykę skomponował zespół KROKE. Przeniesiony spektakl będzie miał swoją premierę w czasie festiwalu. Spektakl „Rejwach” mówi o lęku, bólu, nietolerancji, ksenofobii, antysemityzmie. Stawia pytania
o odpowiedzialność za krzywdę drugiego człowieka, szeroko pojętą moralność. Czy istnieją racje, które legitymizują przemoc? Czy są takie kategorie, które upoważniają do użycia siły, stosowania prawa pięści, terroru? Bohaterowie „Rejwachu” dzielą się swoimi przeżyciami, nie dając prostych odpowiedzi.
Festiwal Singera to również niepowtarzalna okazja obejrzenia rzadko wystawianych „KIBICÓW” w reż. Michała Buszewicza. Ten głośny spektakl zostanie pokazany na deskach Teatru Studio (Scena Malarnia). „Kibice” to przedsięwzięcie na wpół fikcyjne i na wpół dokumentalne, w którym obok aktorów Teatru Żydowskiego na teatralnych deskach zadebiutowali kibice piłki nożnej. Jaki jest efekt spotkania tych dwóch grup? Jak wiele wspólnego ma piłka nożna z teatrem i czy możliwe jest porozumienie pomiędzy tymi, wydawałoby się, zantagonizowanymi społecznościami?
Na zakończenie teatralnej Warszawy Singera Teatr Żydowski zagra „MIASTECZKO KASRYLEWKA”, reż. Shmuel Atzmon-Wircer – opis wymyślonej przez Szolema Alejchema wioski, której mieszkańcy to biedacy, którzy nie stracili radości życia.
Gdzie zobaczyć spektakle teatralne na Festiwalu Singera
Część wydarzeń odbędzie się na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja, w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego, przy ul. Senatorskiej 35. Duże przedstawienia zaprezentowane zostaną m. in. w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie Żydowski wystawia tymczasowo oraz na deskach gościnnych teatrów warszawskich: Kwadrat i Studio.