“Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” – spotkanie z okazji rocznicy Marca’68
-
Fundacja Shalom od wielu, wielu lat jest inicjatorem obchodów upamiętniających ludzi, którzy padli ofiarą represji politycznych i w wyniku niesławnych wydarzeń Marca’68 zostali zmuszeni by zostawić swoje życie, przyjaciół, pracę, domy w Polsce i wyjechać. W nieznane. Nie z paszportem, ale z “dokumentem podróży” w jedną stronę…
Nie zapominamy o wydarzeniach Marca’68 i jak co roku spotykamy pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim, ze wzruszeniem, zadumą, ale i radością, że grono osób, którym ta rocznica nie jest obojętna, wciąż jest tak liczne.
Tegoroczne obchody, już 55 rocznicy deportacji z kraju dziesiątek tysięcy Polskich Żydów, były znów okazją do przypomnienia słów Henryka Grynberga: “Tu więcej zostawili po sobie niż mieli”.
W części oficjalnej uroczystości przemówienia wygłosili:
– Gołda Tencer – dyrektor Teatru Żydowskiego oraz założycielka Fundacji Shalom
– Aldona Machnowska-Góra – zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy
– Piotr Wiślicki – przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce
– Zygmunt Stępiński – dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
– Anna Karpińska de Tusch-Lec – przedstawicielka “emigracji marcowej”
W części artystycznej mogliśmy usłyszeć piosenki i wiersze w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego: wiersze Tamary Sławny w wykonaniu Ernestyny Winnickiej, piosenkę „Miasteczko Bełz – pół wieku później” w wykonaniu Izabelli Rzeszowskiej. Niespodzianką na zakończenie uroczystości był występ Michała Hochmana z piosenką „Moją wędrówka”, która poruszała tym bardziej, że wykonywał ją właśnie emigrant marcowy.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent m.st. Warszawy.