Szabat Szalom, czyli piątek na Festiwalu Warszawa Singera
-
Festiwalowy piątek, jak co roku zaprowadził nas na Plac Grzybowski. Od kilku lat to już nie jest „nasze” miejsce, więc wracamy tam z nostalgią, ale i radością, że znów możemy się tam spotkać – z Wami!
Może nie wszystkie drogi prowadzą na Plac Grzybowski, ale na pewno właśnie tam zawsze kończy się spacer muzyczny ulicami Warszawy, których już nie ma – żeby zdążyć na uroczystą kolację szabasową. Spacer poprowadziła Irka Jazukiewicz ze Stowarzyszenia My, w tym z zespołem Złespół.
Uroczystą kolację szabasową poprowadziły gospodyni Festiwalu Warszawa Singera – Gołda Tencer oraz Etel Szyc, a świąteczne pieśni przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej zaśpiewali: Sylwia Najah, Genady Iskhakov i Henryk Rajfer.
Ostatnim wydarzeniem na Placu Grzybowskim tego dnia był wspaniały koncert nowojorczyków Eleanor Reissy i Franka Londona „Vilde Mekhaye – Wild Ecstasy” z udziałem zaproszonych muzyków z Polski, Ukrainy i Niemiec: Hadriana Filipa Tabęckiego, Pawła Pańty, Mityji Gerasimov, Natalyi Kasyanchik oraz Hampusa Melina.
Niedaleko, w Austriackim Forum Kultury na ul. Próżnej odbyły się dwa ciekawe wydarzenia z cyklu Żydowski Salon Literacki: promocja książki „Dzień pierwszy” Kristofa Zorde, podczas której spotkanie z autorem poprowadził Remigiusz Grzela, oraz promocja książki „Oczami dziecka” Malki Lee z udziałem Joanny Degler (Lisek) i Karoliny Szymaniak.
Wieczorem Muzeum Warszawskiej Pragi odbył się Koncert „Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia” Karoliny Cichej, a w Centrum Kultury Jidysz – T(a)encerówka vol. 2, czyli szalona impreza u cadyka Cekajota.
Teatr Żydowski zaprezentował dwa spektakle: „Gołda Tencer zaprasza: szlagiery żydowskiego kabaretu” i „Der Szturem. Cwiszyn/ Burza. Pomiędzy” a na przeglądzie filmów Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Kultura, po rozmowie Marcina Radomskiego z Anną Seniuk można było obejrzeć słynną „Lalkę” z 1968 roku.
Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom
Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich
Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków:
Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce
Partnerzy festiwalu:
Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich