Spotkanie z wyjątkową Jidisze Mame – Gołdą Tencer w Centrum Kultury Jidysz
-
W imieniu Centrum Kultury Jidysz 25 lutego o godz. 12 na spotkanie z wyjątkową Jidisze Mame – Gołdą Tencer – założycielką i wieloletnią szefową Fundacji Shalom
W spotkaniu weźmie udział Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska
Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Aktorka i pieśniarka Gołda Tencer – założycielka i wieloletnia szefowa Fundacji Shalom, dyrektor Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, działaczka i odnowicielka żydowskiego życia w Polsce – od lat namawiana na książkę autobiograficzną, w końcu zdecydowała się spojrzeć wstecz. A Jej historia to gotowy materiał na film…
Urodzona w powojennej Łodzi, mówiąca w jidysz, z pamiętania i ratowania kultury i tradycji żydowskiej stworzyła swoją życiową misję. Jej dzieciństwo to żydowska szkoła im. Icchoka Lejba Pereca, nieobecny wzrok ojca, który wywieziony z warszawskiego getta, przeżył Auschwitz i Mauthausen, wspomnienia matki, która przetrwała wojnę w syberyjskich łagrach, zapachy żydowskich potraw: wątróbki, cebulki czy czulentu, rozmowy w mame loszyn czyli języku matki – jidysz, kadysz i płacz po milionach zamordowanych Żydów.
W pozornie spokojne życie Gołdy Tencer niespodziewanie wkracza polityka, a za nią Marzec 1968 roku. Gołda jako jedna z nielicznych zostaje w Polsce, przenosi się do Warszawy, zaczyna pracę w Teatrze Żydowskim, gdzie po wyjeździe wielkiej żydowskiej aktorki Idy Kamińskiej i tysięcy Żydów polskich, aktorzy grają przy pustej widowni. Tu zaczyna się jej aktorska kariera, tu poznaje miłość życia – aktora i reżysera, dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja, tu w końcu zaczyna walczyć o pamięć i szacunek dla żydowskiej kultury.
W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które jak miliony pomordowanych miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.
Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów VIVA!, VIVA! MODA i portalu internetowego viva.pl. Autorka kilkuset wywiadów i reportaży, w tym autorskiego cyklu „Śladami gwiazd”, w którym zabiera znane osobowości świata kultury i sztuki w miejsca, które zmieniły ich życie.
Remigiusz Grzela, wielokrotnie nagradzany i doceniany przez czytelników poeta, powieściopisarz, dramaturg, reportażysta, reżyser, kierownik literacki Teatru Żydowskiego. Publikował w paryskiej „Kulturze”, w „Literaturze”, „Kinie”, w prasie zagranicznej. W Teatrze Żydowskim prowadził cykl spotkań Bagaże kultury.