Ładowanie Wydarzenia

17. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz

1 lipca 2019 - 19 lipca 201

Siedemnaste Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz rozpoczęło się 1 lipca w Warszawie. Ponad pięćdziesięciu studentów z Polski, Australii, Argentyny, USA, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Belgii, Szwecji i Szwajcarii uczy się pod okiem znakomitych nauczycieli: Natalii Krynickiej, Paula Glassera, Anny Szyby i Reyze Turner.

W programie seminarium znalazły się wykłady w jidysz i po angielsku, zajęcia teatralne przygotowane przez Rafaela Goldwasera, warsztaty gotowania pod okiem Michała Lachura-Kolumpara, warsztaty filmowe z Darią Vakhrushovą i muzyczne z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Różą Czarnotą. Uczestników czeka też wizyta w Muzeum Polin, Żydowskim Instytucie Historycznym oraz wycieczki po Warszawie śladami jej żydowskich mieszkańców. Dużą atrakcją będą też wspólne kolacje szabatowe.

Koordynatorka projektu, Anna Szyba, uważa, że warto się uczyć jidysz. – Aby zrozumieć i poznać historię i kulturę polską, trzeba zrozumieć i poznać historię i kulturę żydowską – podkreśla. – Jest wiele dokumentów w jidysz, które jeszcze nie zostały przeczytane, nie zostały zbadane przez naukowców. Nauka języka daje szansę na rozwój tych badań.

Anna Szyba zwraca też uwagę na inny aspekt nauki języka. – Dziesięć procent ludzi w Polsce przed wojną mówiło w jidysz. Żeby zachować ich pamięć, trzeba poznać ich język. A warto, bo jest piękny, śpiewny, ma słowiańskie elementy. Seminarium to dobra okazja do poznania ludzi z całego świata, którzy mają wspomnienia związane z Warszawą, Polską, szukają swoich korzeni i śladów rodzinnych. To przygoda, którą trudno przeżyć w innym miejscu, w innym kontekście.

Jidysz jest również ważny dla Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i organizatorki Seminarium. – Jidysz to ‘mame loszn’, czyli język matki – podkreśla Gołda Tencer. – W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę. Jidysz był również językiem tych, którzy zginęli w czasie wojny. Nie możemy pozwolić sobie, by o nich zapomnieć i by zapomnieć o tym, co po sobie zostawili. Na naszym seminarium ten język żyje na warsztatach, wykładach, zajęciach teatralnych, ćwiczeniach konwersacyjnych oraz podczas uroczystych Szabatów. Przywracamy go Warszawie.

 

Więcej o Seminarium na stronie http://jidyszland.pl/letnie-seminarium/

Szczegóły

Początek:
1 lipca 2019@08:00
Koniec:
19 lipca 2019@17:00
Kategoria Wydarzenie:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content