Ładowanie Wydarzenia

#PozaCentrum – nowy semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego

-

Kategorie wychodzące poza głównonurtowe narracje, pozwalają spojrzeć inaczej na historię i kulturę żydowską. Przedmiotem rozważań w nowym semestrze ŻUO będą więc wszelkie pogranicza, peryferie, marginesy, a także podejścia, które proponują nowe konceptualizacje pojęcia centrum czy relacji większość-mniejszość. Kultura żydowska – jako kultura diaspory – wydaje się dla takich rozważań znakomitym laboratorium.

“Zapraszamy do dyskusji na temat mniejszych ośrodków kultury żydowskiej, jak i spojrzenia na historię żydowską z perspektywy klas ludowych i wspólnej lektury żydowskich reportaży. Opowiemy o ruchu krajoznawstwa i jego nieoczywistej historii, analizować będziemy nakładanie się kategorii żydowskości i europejskości w reprezentacjach kultur Wschodu, złożoność kategorii dominacji i wykluczenia. Przyjrzymy się też sposobom, w jaki kultura żydowska funkcjonuje w tzw. dyskursach liberalnych i niewidocznym praktykom zawłaszczania głosu mniejszościowego przez pozornie inkluzywne praktyki. Ważnym polem eksploracji będą dla nas sztuki wizualne czy performanse – tak historyczne, jak i współczesne.” – czytamy na stronie Organizatora: www.jidyszland.pl/pl/rekrutacja/.

Inauguracja semestru: środa, 6.03.2024 o godz. 18:00 – Krzysztof Czyżewski z Ośrodka “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach

Zapisy poprzez formularz https://forms.gle/XknyYuEw76LKTyKp7 lub zgłoszenie e-mail: zuorekrutacja@gmail.com do 29 lutego 2024 lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

____________________________________
W semestrze #PozaCentrum projekt otrzymał dofinansowanie Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Szczegóły

Start:
5 lutego
Koniec:
30 czerwca
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content