Pierwszy Wykład Korczakowski zorganizowany przez Fundację Shalom w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka
-
W Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, obchodzonym 20 listopada 2007 roku, odbył się pierwszy z cyklu wykładów poświęconych myśli Janusza Korczaka. Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. W Domu Dziecka, noszącym imię tego wielkiego pedagoga i wychowawcy młodzieży, przy ulicy Jaktorowskiej 6 w Warszawie, wykład wygłosił Thomas Hammarberg, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, który w swoim wykładzie podkreślił, że “najważniejsze, czego możemy uczyć się od Korczaka to miłość i szacunek, jakie dorosły może dać dziecku”.
Na uroczystość przybyli także przedstawiciele ministerstw, placówek dyplomatycznych i ambasad, m.in. Hanna Machińska – Dyrektor Biura Informacji Rady Europy, Janusz Kochanowski – Rzecznik Praw Obywatelskich, Ewa Nakanda Trepka – Stołeczny Konserwator Zabytków Urzędu m.st. Warszawy. Ważnymi gośćmi były również dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie i młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju. Przesłanie Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego odczytała Pani Urszula Przelaskowska z Kancelarii Prezydenta. Do zebranych swoje słowa skierowała Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dyrektor Fundacji Shalom, Pani Gołda Tencer, przedstawiła postać Ireny Sendlerowej – osoby, która podczas wojny uratowała życie 2.500 żydowskich dzieci. Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. J. Korczaka, Pani Jadwiga Bińczycka, zadeklarowała gotowość polskiego i międzynarodowego Stowarzyszenia do pomocy w krzewieniu myśli Korczakowskiej w Europie i na świecie.
“Mały Przegląd” to pismo dzieci i młodzieży, współtworzone niegdyś przez podopiecznych Janusza Korczaka. Z inicjatywy Fundacji Shalom, obecni wychowankowie Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Warszawie, także mogli poczuć się jak dziennikarze ważnego pisma: przygotowali teksty, które Fundacja Shalom wydała w formie gazetki. Podczas uroczystości wyświetlono przesłanie Ireny Sendlerowej i zaprezentowano spektakl teatralny według tekstów Janusza Korczaka p.t. „Warszawa jest moja i ja jestem jej”, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego im. E.R. i I. Kamińskich w Warszawie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek Janusza Korczaka w tłumaczeniach na wiele języków świata.