Otwarcie wystawy w Warszawie, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa
17 marca 2017 - 17 marca 2017
[:pl]
Nie mogłam uwierzyć, że po Żydach polskich nic nie zostało. W większości muzeów oglądałam zdjęcia wielkich pisarzy, poetów, cadyków, aktorów, a my upomnieliśmy się o tych prostych ludzi – powiedziała dyrektor Fundacji Shalom Gołda Tencer podczas otwarcia wystawy „I ciągle widzę ich twarze”, które odbyło się 16 marca 2017 roku w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. minister kultury Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski. Obecni byli także kierownik Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Tomasz Cholewiński oraz reprezentujące Fundację Shalom Gołda Tencer i Izabela Teodorkiewicz. Wydarzenie wzbogaciła swoim występem Izabella Rzeszowska, występująca na co dzień w Teatrze Żydowskim.
Minister kultury Piotr Gliński podkreślił wagę wspólnej inicjatywy Fundacji Shalom, Teatru Żydowskiego i Wojska Polskiego w obszarze kultury i pamięci o polskim dziedzictwie i żydowskim dziedzictwie, ciesząc się że wystawa została zaprezentowana w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. To ważna wystawa, która dokumentuje ważny element polskiego dziedzictwa narodowego, czyli dziedzictwo, pamięć o polskich Żydach. O ich życiu codziennym, o ich martyrologii także, bo jest część już z II wojny światowej, z okresu Holokaustu. To jest pamięć przeniesiona często w polskich rodzinach. Więc to jest też taka akcja społeczna, która mówi o tym, że pamięć jest ważna, że bez pamięci wspólnoty współczesne, wspólnoty polityczne źle funkcjonują – powiedział.
Podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski zaznaczył, że pamięć, obowiązek pamiętania spoczywa na nas wszystkich, ale jak dodał: w przypadku Żydów, których świat został z premedytacją, okrutnie zniszczony, nie tylko ludzie, ale cała kultura, te słowa stają się podwójnie aktualne. Stanowią one również przesłanie, które powinno nas wszystkich obowiązywać w stosunku do kultury żydowskiej.
Pozowanych portretów oraz fotografii dokumentujących zwykłe, codzienne czynności, uroczystości rodzinne, wakacyjne wyjazdy polskich Żydów można na wystawie zobaczyć około 300. Przygotowana przez Fundację Shalom ekspozycja fotografii Żydów polskich stanowi wybór z ponad 9 tys. zdjęć nadsyłanych już od 23 lat przez ludzi, którzy ocalili je lub odnaleźli na strychach, w piwnicach domów czy wśród gruzów. Wystawa jest obecnie prezentowana po raz 59. Do tej pory była pokazywana w ważnych muzeach i instytucjach kultury na niemal wszystkich kontynentach.
Ekspozycję będzie można zwiedzać nieodpłatnie do 22 kwietnia 2017 – we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 15.00 do 19.00. (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, Galeria 2. Piętro, Al. Niepodległości 141A, Warszawa)
fot. Janusz Paliwoda
[:]