Ładowanie Wydarzenia

„Nigdy więcej wojny”, czyli warszawskie obchody 18. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

-

Za nami warszawskie obchody 18. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, których głównym punktem, jak co roku, była uroczystość pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku, 27 stycznia o godz. 13.00 spotkali się tam przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom Zagłady. Nie zabrakło jednak nawiązań do wojny toczącej się w Ukrainie.

Podczas uroczystości usłyszeliśmy przemówienia wygłoszone przez Jarosława Sellina – sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Aldony Machnowskiej-Góry – zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy oraz inicjatorki organizacji obchodów, założycielki i wieloletniej dyrektorki Fundacji Shalom, a obecnie dyrektorki Teatru Żydowskiego w Warszawie – Gołdy Tencer, która swoją bardzo emocjonalną wypowiedź zakończyła apelem: „Nigdy więcej wojny, nigdy więcej wojny na Ukrainie i na całym świecie”.

Bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia była wspólna modlitwa ekumeniczna zorganizowana przy wsparciu i z udziałem przedstawicieli kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych. Odbywające się na zakończenie uroczystości składanie wieńców pod pomnikiem poprzedziło jeszcze bardzo wzruszające wykonanie przez aktorkę Teatru Żydowskiego Adriannę Dorociak piosenki „Warszawo ma”.

Jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjechał oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj symbolizujący tramwaj kursujący w getcie warszawskim, który miał przypominać mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. O godzinie 18.00 w oknach wielu mieszkań można było zobaczyć płonące świece – „światło pamięci” dla ofiar „zbrodni zrodzona z nienawiści”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

 

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Organizatorzy:

Fundacja Shalom, Stołeczna Estrada

Współorganizatorzy:

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Szczegóły

Początek:
27 stycznia 2023
Koniec:
28 lutego 2023
Kategoria Wydarzenie:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content