Ładowanie Wydarzenia

Niezwykłe kobiety podczas Festiwalu Singera 2024

19 sierpnia - 30 kwietnia

Dzisiaj chcieliśmy zwrócić uwagę na imprezy festiwalowe, które koncentrują się na postaciach niezwykłych kobiet. Zachwyca nas różnorodność spotkań, które łączą niezwykła odwaga i wierność sobie, którą reprezentują wszystkie bohaterki. 

  • 24.08 o godzinie 19.00 spotkanie z Michałem Wójcikiem poświęcone książce „Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia” o kobiecie, która była żywą legendą już w czasie wojny. Rywka Tajtelbaum, ps. Wanda – prawdziwa artystka śmierci, która zabijała jak duch bez litości.
  • 25.08 o godzinie 12.00 Katarzyna Chudyńska-Szuchnik podczas miejskiego spaceru przybliży postać i realizacje wspaniałej architektki Eleonory Sekreckiej. Czy znacie warszawskie osiedle Latawiec? Jeśli nie, trzeba to nadrobić! O godzinie 18.00 specjalnie z myślą o anglojęzycznych gościach wykład Jessiki Rody „For Women And Girls Only, Reshaping Jewish Orthodoxy Through The Arts In The Digital Age” – opierając się na sześcioletniej pracy terenowej między Nowym Jorkiem a Montrealem, Jessica Roda przygląda się współczesnym przedstawieniom na scenie i ekranie proponowanym przez ultraortodoksyjne kobiety i tworzonym z myślą o nich.
  • 26.08 Liraz eksploduje swoją charyzmą i siłą w koncercie „ENERJY” o godzinie 20.00 w Teatrze Kwadrat. Delikatność i chropowatość, łagodność i drapieżność to będzie kwintesencja kobiecości.
  • 29.08. Gdy piszemy o kobietach nie może zabraknąć tego koncertu – w Teatrze Żydowskim, ul. Senatorska 35 – Scena Letnia o godzinie 20.30. Svahy, czyli trzy dziewczyny z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej wiejskiej muzyki. Siłą zespołu jest umiejętne budowanie scenicznego klimatu. Z jednej strony żywiołowa energia, a z drugiej intymność płynąca z pięknych tradycyjnych melodii.
  • 30.08 rządzi poezja ale nie tylko. O 16.00 Przystanek Poezja: Śpiew stalowej furii, wiersze Chasi Kuperman i Berty Kling w przekładzie Joanny Degler z tomu „Moja dzika koza” O godzinie 17.00 Bella Szwarcman-Czarnota zaprasza na spotkanie „Dotknąć czasu. Opowieść o życiu i poezji Rywki Basman-Ben Chaim ” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty. Będzie to okazja by posłuchać opowieści o życiu i poezji Rywki Basman-Ben Chaim, poetce tworzącej w jidysz. O 19.00 niesamowity film „Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim” reż. Rafael Lewandowski, który opowiada o Cywii Lubetkin – jednej z kluczowych postaci Żydowskiej Organizacji Bojowej i bohaterki Powstania w getcie warszawskim oraz Racheli Auerbach – pisarce i dziennikarce, dzięki której po wojnie udało się odnaleźć pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, najważniejszego świadectwa Zagłady.
  • 31.08 o 16.00 będziemy gościć W kuchni MAMY SONI, czyli tam, gdzie wszystkim jest miło, przytulnie i ciepło na sercu. W tym roku spektakl „Sonia i Szmul” autorstwa Jacka Góreckiego z udziałem Gołdy Tencer, Janusza Tencera, Dawida Szurmieja, Henryka Rajfera zabierze nas w podróż do przeszłości, do przedwojennego żydowskiego świata, którego już nie ma. Ale który na szczęście może odrodzić się w we wspomnieniach i muzycznych opowieściach.
    O zupełnie innym świecie usłyszymy o godzinie 18.00, o której zaczyna się intrygujący wykład Belli Szwarcman-Czarnoty „Świeckie i ortodoksyjne kobiety żydowskie na Dzikim Zachodzie. Wspomnienia Rachel Belli Kahn-Caloff”, które są niesamowitą historią kobiety, która z rosyjskiego sztetla wyjechała na amerykańskie prerie.
  • 1.09 o godzinie 14.00 znowu trochę poezji tym razem bohaterką spotkania będzie wspaniała poetka, feministka i aktywistka, Irena Klepfisz. Opowie o niej prof. Olga Kubińska.

 

 

 

 

Szczegóły

Początek:
19 sierpnia@08:00
Koniec:
30 kwietnia 2025@17:00
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content