Międzypokoleniowo w Teatrze Żydowskim
-
[:pl]
„Z Zemsty… między pokoleniami” to tytuł wyjątkowego spektaklu, którego premiera odbyła się 16 maja na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego. W sztuce na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 343 w Warszawie oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy TŻ.
Wzruszenia z rezultatów projektu nie kryła dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer. – Po raz pierwszy wystąpiłam na scenie, gdy miałam 5 lat. I od tamtej pory wiedziałam, że chcę być aktorką. Być może dziś na scenie zobaczyliśmy przyszłe kadry Teatru Żydowskiego? – mówiła po spektaklu.
Aktorzy pracowali razem od lutego 2018 r. Spotykali się na warsztatach w Centrum Kultury Jidysz, gdzie mieli okazję wymienić się doświadczeniami, porozmawiać, a przede wszystkim lepiej się poznać, zdobywając wzajemne zaufanie i akceptację.
– Moim marzeniem było stworzyć spektakl międzygeneracyjny, łączący pokolenia – zapewnia Katarzyna Batarowska, koordynatorka UTW. – Poszukiwałam wspólnych cech łączących młodych uczniów i osoby starsze, dorosłe. Zwracałam uwagę na wzajemne porozumiewanie się naszych aktorów.
Grupa integrowała się nie tylko podczas prób i warsztatów, ale też w trakcie wspólnych wyjść na „Zemstę” do Teatru Polskiego oraz spotkań z ekspertami, którzy pomogli poznać teatr od podszewki.
– Dla dzieci było to niezwykłe doświadczenie – przyznaje Paweł Kocemba, polonista z SP 343. – Uczniowie mogli otworzyć się na problemy osób starszych, nauczyć się wiele od doświadczonych artystów z UTW, poznać tajniki funkcjonowania na scenie, poprzez przyglądanie się pracy bardziej doświadczonych osób. Dla mnie była to szansa na podniesienie swoich kwalifikacji i umiejętności.
Teatr Żydowski był pierwszym miejscem, w którym dzieci i seniorzy zaprezentowali efekty swojej pracy. 17 maja o godz. 18 sztukę obejrzą widzowie w siedzibie SP 343. Planowane są już kolejne pokazy – we wrześniu m.in. na Dniach Ursynowa.
– Cieszę się, że dostaliśmy szansę od dyrektor Gołdy Tencer i mogliśmy zaprezentować się na deskach TŻ – mówi Katarzyna Batarowska. – Dla wszystkich uczestników było to niezwykłe przeżycie. Większość z pewnością wróci tu na kolejne spektakle, tym razem w roli widzów.
Scenariusz i adaptacja “Zemsty”: Katarzyna Batarowska na podstawie dramatu Aleksandra Fredry
Reżyseria: Paweł Kocemba i Katarzyna Batarowska
Kostiumy: Katarzyna Przastek i Wiesława Rawska-Tejszerska
Scenografia: Wiesława Rawska-Tejszerska
Muzyka: Jan Sebastian Bach
Skrzypce: Dominika Bienias
Sufler: Anna Gertel-Halińska
Występują:
Papkin: Julia Ledwoch/Agata Taborowicz
Cześnik: Krzysztof Rud/Jacek Cegiełka
Rejent: Witold Miecznikowski
Dyndalski: Grażyna Drabińska
Klara: Nina Modlińska/Barbara Czerwieniec
Podstolina: Katarzyna Szewczyk/Ada Strach
Wacław: Antoni Sadziak/Piotr Janeczko
Sługa: Igor Zieliński/Jonathan Nieradko
Murarze: Joanna Oracz i Wiesława Rawska-Tejszerska
Narrator: Barbara Himmel
Spektakl realizowany przez SP 343 oraz UTW Teatru Żydowskiego
Tekst: Katarzyna Markusz
Zdjęcia: Grzegorz Kołacz
[:]