Konkurs historyczny Fundacji Shalom – ogłaszamy regulaminy konkursów!
-
[:pl]
Fundacja Shalom po raz kolejny organizuje konkurs historyczny , w ramach którego w bieżącym roku szkolnym 2017/2018 odbędą się:
- IX edycja konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjów „Na wspólnej ziemi”
Od kilku edycji formuła konkursu proponuje uczniom do wyboru dwa zadania – odtworzenie przewodnika po nieistniejącym żydowskim mieście (miasteczku, dzielnicy, wsi) lub odtworzenie obyczajów i życia codziennego społeczności żydowskiej na podstawie zebranych ustnych relacji. Ponieważ propozycja ta sprawdza się i owocuje bardzo cennymi pracami, pragniemy podtrzymać ją także w bieżącej edycji.
Przewodnictwo nad jury konkursowym objął prof. Paweł Śpiewak, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
- XIII edycja konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Historia i kultura Żydów polskich”
W konkursie dla starszych uczniów podtrzymaliśmy wprowadzone w poprzedniej edycji zasady dotyczące wyboru tematu pracy – zaproponowanych zostało 6 obszarów tematycznych, na podstawie których należy wybrać z uczniem temat pracy.
Przewodnictwo nad jury konkursowym objęła dr hab. Jolanta Żyndul.
Zachęcamy do zapoznania się REGULAMINEM każdego z konkursów.
Do tej pory we wszystkich edycjach obu konkursów udział wzięło blisko 30 tys. uczniów. Rosnące zainteresowanie udziałem w konkursie jest dla nas ogromną satysfakcją i motywacją, dlatego tym serdeczniej zapraszamy do udziału w obecnych edycjach konkursów.
Uczniów i nauczycieli poszukujących inspiracji zapraszamy do lektury stron internetowych www.shalom.org.pl oraz www.jidyszland.pl.
Nieocenionym źródłem wiedzy i pomysłów mogą być także portale:
„Żydzi polscy” www.zydzipolscy.pl, na którym znajdują się m.in. tysiące fotografii z kolekcji „I ciągle widzę ich twarze” Fundacji Shalom, a na nich osoby i obrazy z wielu polskich miast i miasteczek (portal Fundacji Shalom),
„Wirtualny Sztetl” www.sztetl.org.pl poświęcony żydowskiej historii polskich miasteczek (portal Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
„Polska 1926. Portret zbiorowy II RP” www.polska1926.pl (portal Ośrodka KARTA).
Fundacja Shalom nadal przekazuje bezpłatnie do szkół i bibliotek publikację „Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie” pod red Feliksa Tycha. Zainteresowanych jej otrzymaniem prosimy o kontakt: shalom@shalom.org.pl.
Konkurs zainicjowany w 1993 roku przez Gołdę Tencer, dyrektora generalnego Fundacji Shalom, od początku swego istnienia organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Współpracujemy także z Ministerstwem Edukacji Izraela, które podczas tygodniowego pobytu w Izraelu gościło laureatów (wraz z nauczycielem) dotychczasowych edycji konkursu dla licealistów.
[:]