“Kiedy Wisła przestała mówić po żydowsku” – wywiad z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską
14 lipca 2016 - 14 lipca 2016
[:pl]
Żydowscy dziennikarze po wojnie przyjeżdżali do Polski, zatrzymywali się w hotelu Polonia, jedynym, który ocalał w Warszawie, zwiedzali poszczególne miasta i pisali reportaże o tym, jak wtedy wyglądał kraj, z którego pochodzili. O tych tekstach tworzonych w jidysz i nieprzetłumaczonych wciąż na język polski, rozmawiamy z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską.
Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu, którego autorką jest Katarzyna Markusz, zamieszczonego na portalu Jewish.pl.
Prof. Monika Adamczyk-Garbowska jest profesorem literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2000-2011 była kierownikiem Center for Jewish Studies. Jest autorką ponad 300 publikacji w języku polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim i jidysz. Tłumaczyła kilkanaście książek z języka angielskiego na język polski i jidysz. W 2004 roku została odznaczony Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńska za jej badania i nauczanie o kulturze żydowskiej oraz literaturze i języku jidysz. Jest członkiem komitetu redakcyjnego „Polin: Studies in Polish Jewry and Studia Judaica”.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz prowadzi warsztaty przekładu. Prowadziła także wykład dla studentów właśnie na temat jidyszowych dziennikarzy, którzy po wojnie przyjechali do Polski.
[:]