Ładowanie Wydarzenia

Już wkrótce kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego

-

Temat przewodni semestru LETNIEGO 2019/2020: EKO-LOGIE ŻYDOWSKIE


Tozpoczęcie zajęć: środa 26 lutego 17.30 – na pierwszy wykład wstęp wolny!

 

 W epoce kryzysu ekologicznego także i studia żydowskie nie pozostają obojętne na problemy środowiska naturalnego. W semestrze letnim Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego tematem przewodnim będą kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz krytyczne podejście do nich, a więc przede wszystkim ekologia i ekokrytyka. Zagadnienia te będziemy analizować z perspektywy studiów żydowskich, a przyjrzymy się im poczynając od wykładni Tory, poprzez żydowską filozofię i mistykę w jej aspektach związanych z naturą aż po żydowskie imaginarium fauny i flory. Podejmiemy problematykę historii środowiskowej Zagłady i ekocydu, a także ekologii świadectwa. Zajmiemy się także judaistycznymi interpretacjami współczesnych problemów środowiska, szczególną uwagę poświęcając współczesnemu Izraelowi. Zagadnienia te ujmiemy z szerokiej perspektywy historycznej i społecznej, a także prześledzimy ich interpretacje na polu literatury, sztuk plastycznych oraz antropologii kultury.

 

Zajęcia poprowadzą m.in.: Bella Szwarcman-Czarnota, Maria Cieśla, Julia Fiedorczuk, Patrycja Dołowy, Roma Sendyka, Karolina Koprowska

 

Dodatkowo w programie także warsztaty, seminaria literackie i spacery miejskie.

 

Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek i wykształcenie! 

 

Program obejmuje 75 godzin zajęć akademickich uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego regularnie uczęszczający na zajęcia po zaliczeniu semestru otrzymują 5 punktów ECTS w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich.

 

Szczegóły dotyczące zapisów na stronie Centrum Kultury Jidysz

 

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy,  a grono współpracujących z nami wykładowców staramy się regularnie poszerzać. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ) , dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka  bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców  i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniamy co semestr. Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!

 

Program obejmuje 75h akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.

Szczegóły

Początek:
1 lutego 2020
Koniec:
30 marca 2020
Kategorie Wydarzenie:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content