XII Festiwal Kultury Żydowskiej “Warszawa Singera” oficjalnie rozpoczęty…
23 sierpnia 2015 - 23 sierpnia 2015
Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu była jego oficjalne rozpoczęcie, podczas którego w Synagodze im. Nożyków, odbył się uroczysty koncert kantorów. Z towarzyszeniem izraelskiego chóru Makhelat Biyamin, dyrygowanego przez Yotama Segala, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego, wystąpili wybitni kantorzy z USA i Izraela: Alberto Mizrahi, David Weinbach oraz Ushi Blumenberg.
Zgodnie z rozpoczętą w 2011 roku tradycją, podczas uroczystości wręczano ustanowione przez Fundację Shalom nagrody „Strażnikom pamięci – tym, którzy ją ocalili”. W tym roku, z rąk Gołdy Tencer i Dawida Szurmieja, nagrody odebrali: Sekretarz Generalny Europejskiego Kongresu Żydów Serge Cwajgenbaum, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Marian Turski oraz Ksiądz Prałat Marian Bronikowski.
Uroczystość w synagodze była zwieńczeniem równie bogatego w wydarzenia, co poprzedni, dnia festiwalu. Pełna ciekawych i angażujących zajęć niedziela rozpoczęła się dniem otwartym w Centrum Kultury Jidysz, podczas którego wszyscy przybyli mieli okazję poznać różne „oblicza jidyszkajt”. W programie były i zajęcia dla najmłodszych – bajkowy spektakl „Magiczny medalion” w reż. Katarzyny Post i Macieja Dmochowskiego oraz warsztaty prowadzone Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji MaMa i Aleksandrę Endzelm-Obertyn – i dla starszych: warsztaty piosenki z Teresą Wrońską, wykład Piotra Pazińskiego, pokazowe lekcje języka jidysz i hebrajskiego prowadzone przez Reginę Gromacką i Martynę Steckiewicz, pokaz slajdów, spacer po Muranowie z Agnieszką Witkowską-Krych, a także spotkanie z Magdaleną Kicińską, autorką książki „Pani Stefa”.
Ciekawe zajęcia i warsztaty odbywały się też w innych częściach Warszawy – w Centrum im. Mojżesza Schorra odbyły się prowadzone przez Magdalenę Sommer warsztaty dla dzieci, w Restauracji Mercato Beata Mintzberg poprowadziła warsztaty kulinarne „Sefardyjska Italia”, a w Austriackim Forum Kultury Monika Krajewska opowiedziała o Hagadzie, modlitewniku na święto Pesach. Na ulicy Próżnej znalazły swoje miejsce wystawa i wykład Zbigniewa Milczarka. Najdalej, bo aż na Mokotowie odbył się spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik „Żydowscy architekci w międzywojennej Warszawie”.
Tego dnia ważne były również spotkania z ciekawymi ludźmi – podczas pierwszego, z jednym z najważniejszych izraelskich performerów jazzowych Albertem Begerem rozmawiał Adam Baruch, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival, podczas drugiego z bohaterami otwieranej tego samego dnia wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice…”, przedstawicielami Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, rozmawiał Remigiusz Grzela. Spotkanie z prof. Szewachem Weissem wokół jego książki „Spotkania raz jeszcze” odbyło się w wyjątkowym miejscu – na Scenie Kameralnej, utworzonej z dawnego gabinetu Dyrektora Szymona Szurmieja.
Ważnym wydarzeniem był także uroczysty wernisaż w galerii Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, podczas którego swoje prace zaprezentowali profesorowie Buenos Aires University, Anabella Salem i Gabriel Mateu, reprezentujący studio El Fantasma de Heredia / Group Design, oraz młoda polska artystka Marta Krzeszowska. Bardzo nastrojowym akcentem muzycznym wernisażu był recital Karoliny Skrzyńskiej pt. „Benkenisz”.
Nie zabrakło również wydarzeń teatralnych – na dużej scenie Teatru Żydowskiego zaprezentowano „Królestwo Wszechwanny”, spektakl na podstawie prozy, poezji, skeczy i piosenek izraelskiego skandalisty Hanocha Levina według wyboru i w reżyserii Pawła Paszty. Interesującym punktem programu był także monodram w wykonaniu Sebastiana Rysia, poświęcony postaci Jana Karskiego pt. „Zupa rybna w Odessie”. I nie było to ostatnie wydarzenie poświęcone postaci człowieka, który chciał „sam zatrzymać Holokaust” – kolejne już jutro i pojutrze…
fot. Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda