Ładowanie Wydarzenia

Czwarty dzień festiwalu – w rytmach tanga!

-

Wielu uczestnikom festiwalu wtorek upłynął na oczekiwaniu na wieczorny koncert w Teatrze Kwadrat: „Tanga hebrajskie” w wykonaniu pianisty Marcina Maseckiego oraz niemieckiego klarnecisty i saksofonisty Eldara Tsalikova. I owszem… Było na co czekać!

Wcześniej w Teatrze Żydowskim znana ukraińska artystka Nataliya Kasyanchyk Utesheva (domra, wokal) zaprosiła na swój premierowy koncert z oryginalną muzyką żydowską oraz utworami „hrabiów świata klezmerskiego” w jej autorskim opracowaniu i wykonaniu. Wokalistce i instrumentalistce towarzyszyły Ukrainka Nataliya Mazur (bandura) oraz Białorusinka Lyudmila Krukovskaya (bass).

 

Ale tego dnia w ramach Żydowskiego Salonu Literackiego odbyły się też dwa bardzo ciekawe spotkania w Austriackim Forum Kultury:

– Prowadzone przez Remigiusza Grzelę spotkanie z Ryszardem Wojnakowskim, autorem przekładu zbioru poezji Ericha Frieda „Trzy pytania naraz. Drei Fragen Zugleich”, podczas którego wybrane wiersze poety zaprezentowała Ernestyna Winnicka

– Promocja zasługującej na szczególną uwagę książki „Hagada kobiet. A woman’s haggadach” – dlatego tak ciekawa i ważna, że tradycyjnie w centrum Hagady są mężczyźni. Dzięki projektom JCC Krakow: Kol Isha i Hagada kobiet taka właśnie kobieca Hagada nie tylko powstała, ale i została wydana. Spotkanie z jej współautorkami poprowadziła Bella Szwarcman Czarnota.

Zwieńczeniem dnia było drugie, i już niestety ostatnie podczas tej edycji Festiwalu czytanie performatywne wyreżyserowane Karoliny Kirsz – tym razem: „Najlepsze Przyjaciółki” Anat Gov, w którym wystąpiły: Małgorzata MajewskaIzabella Rzeszowska i Małgorzata Trybalska.


Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom

Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Szczegóły

Początek:
31 sierpnia 2022
Koniec:
31 października 2022
Kategoria Wydarzenie:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content