55 lat pracy artystycznej Gołdy Tencer
-
W tym roku 55 lat pracy artystycznej świętuje założycielka Fundacji Shalom, wielka aktorka Teatru Żydowskiego (od 54 lat!), jego dyrektorka Gołda Tencer. Debiutowała tu rolą Cine w „Zielonych polach” Pereca (1969), wspomina ją jako istotny początek zawodowej podróży. W bogatym, bardzo pracowitym życiorysie artystycznym dziesiątki ról, z czego Leah w „Dybuku” wysuwa się na plan pierwszy, bo Gołda wróciła do niej po latach, w spektaklu Mai Kleczewskiej, którą zaprosiła do współpracy z Teatrem Żydowskim, obejmując jego dyrekcję i otwierając jego nowy rozdział. W tej twórczej biografii są piosenki, recitale (w tym „Miasteczko Bełz” nagrane na kultowej dziś płycie z 1988 r.), reżyserie, scenariusze, pomysły, inicjatywy, budowanie artystycznego repertuaru Teatru, Festiwalu Warszawa Singera, który stworzyła. To naprawdę 55 lat pracy, która zmieniła pejzaż życia kulturalnego w Warszawie i poza nią, nieustannie podejmując temat Pamięci o tragicznej przeszłości narodu żydowskiego. Teatr pod jej dyrekcją osiąga artystyczne wyżyny i bada nowe przestrzenie, za co uhonorowano ją Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotej Liry, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Izraelu za osiągnięcia w propagowaniu kultury żydowskiej. Zaś młodzież przyznała jej medal „Ludziom Czyniącym Dobro”.
Jest wybitną artystką, postacią, instytucją, Teatrem całą sobą. Nie ustaje w poszukiwaniach, bo nigdy nie pozbawiła się ciekawości nowego. Prowokuje, rozbudza, realizuje. Jest niewyczerpaną marzycielką z zeszytami pełnymi pomysłów do zrealizowania. Są różne jubileusze, czasami spełniają się datą debiutu. Jubileusz Gołdy zapisany jest nie tylko tysiącami wyjść na scenę ale i niebagatelnym, niepodważalnym i owocującym dorobkiem. Wzrusza mówiąc, że wszystkiego nauczyła się na scenie.
A zagrała też w kilkunastu filmach, m.in. w „Sanatorium pod klepsydrą”, „Austerii”, „War and Love”, „Alles auf Zucker!”.
Jest wielką postacią Polski XX i XXI wieku, co potwierdzają przyznane jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”.
Kochana Gołdo, Nasza żydowska Matko, z okazji Twojego pięknego święta same najlepsze życzenia. Przeszłaś długą drogę od “Zielonych pól” ale co najważniejsze, one wciąż są zielone.
Swoje życie opowiedziała Gołda Katarzynie Przybyszewskiej-Ortonowskiej, nieustannie polecam tę książkę.
Autor: Remigiusz Grzela