35 projektów na 35 lat Fundacji Shalom: Pomnik Janusza Korczaka
-
Dzień Dziecka to najlepszy moment do przypomnienia projektu poświęconego człowiekowi, dla którego dobro dziecka było najwyższym dobrem – Januszowi Korczakowi.
Nasza pamięć o Nim znalazła swój wyraz w postaci pomnika poświęconego Jemu i Jego dzieciom. Pomnik Janusza Korczaka stanął w miejscu, z którego Stary Doktor ze swoimi podopiecznymi wyruszył na Umschlagplatz. Siedmioramienne drzewo chroni pamięć o szlachetnym pedagogu i jego żydowskich wychowankach.
Narodziny idei powstania warszawskiego pomnika Janusza Korczaka to rok 1946. Jednak dopiero jesienią 1999 roku, z inicjatywy Gołdy Tencer – ówczesnej Dyrektor Generalnej Fundacji Shalom i prof. Jadwigi Bińczyckiej – ówczesnej Przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, powrócono do tego tematu. W międzynarodowym konkursie na projekt pomnika wygrała koncepcja „Drzewo” autorstwa Bohdana Chmielewskiego i Zbigniewa Wilmy. We wrześniu 2003 roku w zachodniej części skweru położonego po stronie północnej Pałacu Kultury i Nauki wbudowano kamień węgielny, a długo oczekiwane odsłonięcie pomnika nastąpiło 1 czerwca 2006 roku. Inicjatorki budowy pomnika, Gołda Tencer i prof. Jadwiga Bińczycka na uroczystej ceremonii z radością przywitały nie tylko wielu znamienitych gości, ale przede wszystkim młodzież i dzieci przybyłe z placówek korczakowskich z całej Polski. Z kraju i zagranicy przyjechali także nieliczni, żyjący wychowankowie Janusza Korczaka.