godz. 11.00-16.30


Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz

Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce unikatowe w skali światowej. Ma za sobą już 13 lat sukcesów w różnych dziedzinach artystycznych – zespół teatralny, tańca izraelskiego czy teatr „Pantomimki” mogą pochwalić się licznymi nagrodami w przeglądach i festiwalach senioralnych. Poza zajęciami artystycznymi na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywa się wiele innych ciekawych warsztatów oraz wykłady na temat historii i kultury Żydów Polskich. UTW został założony przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Podczas dnia otwartego zaprasza wszystkich zainteresowanych na prezentację swojej oferty, przy okazji prezentując program przygotowany specjalnie na ten dzień!


godz. 11.00-11.30 Prezentacja filmu o działaniach UTW on-line

Od marca 2020 roku zajęcia naszego Uniwersytetu przeniosły się do sieci. Zarówno wykłady, jak i zajęcia warsztatowe (język angielski, jidysz, hebrajski, warsztaty pantomimy, tańca izraelskiego, kuchni żydowskiej, teatru lalkowego, wycinanki żydowskiej, zajęcia komputerowe) prezentowane były Słuchaczkom i Słuchaczom poprzez internetowe platformy edukacyjne, kanały tematyczne i wiadomości mailowe. Film jest podsumowaniem tych działań, a także swoistym przeglądem zajęć.

godz. 11.30-12.30 Warsztaty pantomimy | Ryszard Kluge

Po raz pierwszy na festiwalu! Warsztaty, podczas których będzie można poznać podstawy i tajniki sztuki pantomimy, a przede wszystkim spędzić wspaniały czas z niezwykłym Artystą.

Ryszard Kluge – aktor, mim, artysta kabaretowy, członek Kabaretu Ramol. Z Teatrem Żydowskim związany od 1982 roku. Na UTW z wielkim powodzeniem prowadzi grupę „Pantomimki”, która daje Słuchaczom możliwość rozwoju, ale przede wszystkim tworzenia niezwykle interesującej sztuki mimu.

godz. 12.30-13.30 Wykład: „Żydowska menażeria fantastyczna” | Monika Krajewska

Żydowska sztuka obrzędowa obfituje w wizerunki zwierząt. Ze szczególnym upodobaniem sięgali po nie twórcy malarskiej i rzeźbiarskiej dekoracji drewnianych synagog. Lwom, jeleniom i orłom towarzyszą zwierzęta mityczne: gryfy, jednorożce oraz niosący skojarzenia mesjańskie morski potwór Lewiatan. Ich źródłem są teksty biblijne, midrasze i legendy ludowe krajów diaspory. Bogato ilustrowane spotkanie jest doskonałym sposobem na zapoznanie się z symboliką tych zwierząt w żydowskiej sztuce i tradycji.

Monika Krajewska zajmuje się sztuką żydowską jako artystka i edukatorka. Jest autorką dwóch albumów fotograficznych poświęconych sztuce cmentarzy żydowskich w Polsce („Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”), oraz tekstów o zabytkach i symbolach żydowskich, publikowanych w Polsce i zagranicą. Od wielu lat tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską i kaligrafią hebrajską; niektóre znalazły się w synagogach, muzeach i kolekcjach prywatnych.  Prowadzi warsztaty i wykłady m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

godz. 13.40-14.40 Warsztaty wycinanki żydowskiej | Monika Krajewska

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, obejrzą przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.

godz. 14.30-15.30 Warsztaty tańca izraelskiego | Monika Leszczyńska

Warsztaty tańca od początku istnienia UTW są jednymi z najbardziej lubianych zajęć. Pełne pięknej muzyki, porywających kroków i tańców w kręgu, dają radość, poczucie spełnienia i wspólnoty. Prowadzone przez pierwszą polską instruktorkę tańca izraelskiego, Monikę Leszczyńską, wprowadzają w świat orientalnych rytmów, które czerpią z wielu kultur – od jemeńskiej po rumuńską czy polską. Warsztaty tańca będą jak zwykle wyjątkowe, pełne energii i radości, bo jak mawia Monika Leszczyńska: „Atmosfera zajęć zachęca do cieszenia się tańcem, niezależnie od tego czy zna się kroki tańca”.

godz. 15.30-16.30 Zajęcia artystyczne – collage | Anna Maria Czubaczyńska

Czas na kreatywne spędzenie czasu w sali klubowej UTW! Klubowe zajęcia artystyczne poprowadzi Anna Maria Czubaczyńska, związana z Uniwersytetem od początku jego istnienia. Artystka malarka, której prace można podziwiać również w siedzibie CKJ, przeprowadzi zajęcia w technice collage’u, polegającej na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Na wszystkie wydarzenia Dnia Otwartego UTW obowiązują zapisy (do 21 sierpnia) – tel.: 22 620 47 33, e-mail: utw@jidysz.org.pl

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content