Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie czytają: fragmenty powieści „Z jarmarku” Szolem Alejchema w interpretacji MIROSŁAWA ZBROJEWICZA

Klasyk literatury pięknej w języku jidysz, niemniej jeden z twórców tzw. nowoczesnej literatury jidysz, Szolem Alejchem (1859-1916) pozostawił po sobie spuściznę składającą się z aż czterdziestu tomów, w których dał się poznać jako powieściopisarz, nowelista, dramaturg i publicysta. Niewątpliwie jego najbardziej znany utwór to „Dzieje Tewji Mleczarza”, na podstawie którego powstał najgłośniejszy musical żydowski „Skrzypek na dachu”. Powieść „Z jarmarku” jest jego ostatnią powieścią, autobiograficzną. Sam autor tak pisał o tytule – „Z jarmarku” może również znaczyć „z życia”, bo życie jest podobne do jarmarku”.

Z fragmentami autobiografii Szolem Alejchema, któremu prof. Dan Miron (Uniwersyt Columbia) poświęcił kiedyś: wykład pod znamiennym tytułem:„Szolem-Alejchem: rytm, ruch, humor”, zapozna nas Mirosław Zbrojewicz. 

Mirosław Zbrojewicz – znany i lubiany polski aktor, który swoją popularność zyskał przede wszystkim dzięki rolom charakterystycznym. Pomimo, że już od ukończenia w 1981 roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, przez wiele długich lat występował na scenach teatralnych całej Polski i występował w licznych serialach, najbardziej pokochało go kino. Ma na swoim koncie ponad sto ról w wielu głośnych produkcjach kinowych, w tym m.in. w wielu kultowych komediach: „Chłopaki nie płaczą”, „E=mc²” czy „Sztos 2” Olafa Lubaszenki. W ostatnich latach wystąpił m.in. „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego i w „11 minutach” Jerzego Skolimowskiego.

 


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 8 do 24 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at, miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane on-line – na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content