Czytelnia pisarzy żydowskich – Mistrzowie czytają: fragmenty książki „Pasażerka” Zofii Posmysz w interpretacji ANNY ROMANTOWSKIEJ
„Pasażerka” Zofii Posmysz to jedna z najważniejszych powieści poruszających tematykę wojny, zagłady, relacji między ofiarą a oprawcą oraz rozliczeń z przeszłością. Opowieść o konfrontacji z wojenną przeszłością, relacjach między ofiarą a oprawcą oraz mechanizmach pamięci i rozliczenia. Autorka, była więźniarka Auschwitz, ukazuje realia obozowe z perspektywy esesmanki Lizy, która po latach, podczas rejsu transatlantykiem, spotyka jedną ze swoich dawnych ofiar. To spotkanie staje się punktem wyjścia do dramatycznej refleksji nad ludzką naturą, winą i odpowiedzialnością.
Dziękujemy właścicielowi praw do tekstu Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimu i Panu Dyrektorowi Piotrowi Cywińskiemu.
Anna Romantowska – wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Warszawie (1974). Już w dzieciństwie rozwijała talent aktorski, występując w szkolnych spektaklach. Popularność przyniosły jej m.in. audycja Lato z radiem, rola w filmie Jeśli się odnajdziemy oraz praca dubbingowa w serialu Pogoda dla bogaczy. Znana z umiejętności nadawania głębi nawet prostym postaciom, ceniona za wyraziste kreacje aktorskie.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp po potwierdzeniu obecności – od 4 do 21 sierpnia w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35, tel. 453 065 511, 22 620 55 85;
liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane
Wydarzenie transmitowane on-line na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku