Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz powstało z inicjatywy Fundacji Shalom, a dziś funkcjonuje jako Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz. W ramach Centrum już od 2000 roku organizowano kursy języka jidysz, warsztaty translatorskie i warsztaty piosenki żydowskiej, a od roku 2002 – międzynarodowe letnie seminarium języka i kultury jidysz.

Działania Centrum koncentrują się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Różnorodność podejmowanych przez Centrum aktywności jest dowodem na to, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, i z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych.

Centrum Kultury Jidysz jest miejscem otwartym dla każdego niezależnie od wieku, wykształcenia, wyznania, czy tożsamości etnicznej. Obecnie Centrum Kultury Jidysz realizuje swoją misję poprzez: lektoraty języka jidysz warsztaty translatorskie warsztaty czytania rękopisów warsztaty piosenki jidysz warsztaty dla dzieci Dyskusyjny Klub Filmowy cykl spotkań o literaturze i sztuce wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz Centrum to miejsce, w którym tradycja spotyka się ze współczesnością, gdzie kultura żydowska wchodzi w ożywiony dialog z kulturą polską. Centrum jest otwarte na współpracę i chętnie podejmuje nowe inicjatywy. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt.

Kursy języka jidysz w Warszawie i Łodzi oraz międzynarodowe letnie seminarium języka i kultury jidysz są współfinansowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content