Centrum Kultury Jidysz
Centrum Kultury Jidysz powstało z inicjatywy Fundacji Shalom, a dziś funkcjonuje jako Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz. W ramach Centrum już od 2000 roku organizowano kursy języka jidysz, warsztaty translatorskie i warsztaty piosenki żydowskiej, a od roku 2002 – międzynarodowe letnie seminarium języka i kultury jidysz.
Działania Centrum koncentrują się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Różnorodność podejmowanych przez Centrum aktywności jest dowodem na to, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, i z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych.
Centrum Kultury Jidysz jest miejscem otwartym dla każdego niezależnie od wieku, wykształcenia, wyznania, czy tożsamości etnicznej. Obecnie Centrum Kultury Jidysz realizuje swoją misję poprzez: lektoraty języka jidysz warsztaty translatorskie warsztaty czytania rękopisów warsztaty piosenki jidysz warsztaty dla dzieci Dyskusyjny Klub Filmowy cykl spotkań o literaturze i sztuce wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz Centrum to miejsce, w którym tradycja spotyka się ze współczesnością, gdzie kultura żydowska wchodzi w ożywiony dialog z kulturą polską. Centrum jest otwarte na współpracę i chętnie podejmuje nowe inicjatywy. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt.
Kursy języka jidysz w Warszawie i Łodzi oraz międzynarodowe letnie seminarium języka i kultury jidysz są współfinansowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.