16. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz
-
[:pl]
Sześćdziesiąt osób z różnych stron świata przyjechało w lipcu na warszawski Muranów, by spędzić lato z jidysz, czyli – by wziąć udział w 16. Międzynarodowym Seminarium Języka i Kultury Jidysz.
W Centrum Kultury Jidysz, działającym przy Teatrze Żydowskim, od 2 do 20 lipca odbywały się lektoraty na czterech poziomach zaawansowania, wykłady oraz warsztaty. Słuchacze nie tylko poznali gramatykę i słownictwo, ale uczyli się też o historii i kulturze polskich Żydów. Wspólnie wybrali się na warszawską Pragę, na cmentarz przy ul. Okopowej oraz do Płocka. Razem przygotowywali kolacje szabatowe oraz spektakl teatralny. Wspólnie spędzony czas zaowocował nie tylko większą wiedzą, ale przede wszystkim nowymi przyjaźniami.
Seminarium to inicjatywa Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i dyrektor Teatru Żydowskiego. Jidysz jest dla niej językiem sześciu milionów Żydów, których dziedzictwo pielęgnuje i upowszechnia od wielu lat. Sama chętnie spotyka się ze studentami, dzieląc się z nimi swoją własną historią i doświadczeniem.
– Wyjątkowe w tym seminarium jest to, że spotykają się na nim ludzie z najodleglejszych zakątków świata, by uczyć się mniejszościowego języka, jakim jest jidysz – podkreśla Agata Kondrat, która uczy studentów grupy początkującej.
– Naszym studentom proponujemy trzytygodniowy intensywny kurs językowy. Ale to nie wszystko. Oprócz nauki jidysz, mogą też uczestniczyć w zajęciach artystycznych oraz poznać lepiej Warszawę i jej żydowską historię – zaznacza Martyna Steckiewicz, koordynatorka projektu.
Wśród studentów są osoby, które przyjeżdżają tu już po raz kolejny. Zależy im na tym, by doskonalić swoje umiejętności i rozwijać zainteresowania.
Agnieszka Greiner w seminarium bierze udział już po raz drugi. Wraca do CKJ szczególnie ze względu na nauczycieli. – Potrafią swoją wiedzę przekazać w ciekawy i przystępny sposób. Mają dużo cierpliwości. Z pewnością pojawię się na kolejnym Seminarium Jidysz – zapewnia.
Agnieszka Jeż na seminarium zapisała się dzięki namowie koleżanki, która już kiedyś uczestniczyła w kursie. – Język ten jest mi potrzebny w pracy naukowej, dotyczącej żydowskiej muzyki w przedwojennej Polsce. Uczyłam się go sama, nieregularnie, bazując na tekstach źródłowych. Kurs pomógł mi tę wiedzę uzupełnić i usystematyzować – mówi. – Po niemal trzech tygodniach intensywnej nauki jestem bardzo zadowolona: nie tylko nasłuchałam się doskonałej, płynnej wymowy naszych wspaniałych nauczycieli, lecz poznałam też ten język w rozmaitych kontekstach: w poezji, dawnej literaturze, dialektalnej różnorodności. Zaczęłam też sama mówić w jidysz, co przedtem wydawało mi się niemal niemożliwe. Mieć taką okazję tutaj, w mieście Singera, w pięknym miejscu i cudownej atmosferze – to naprawdę wspaniała sprawa!
Więcej informacji na stronie http://jidyszland.pl/letnie-seminarium/ oraz na FB https://www.facebook.com/yiddish.warsaw/
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronem projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
[:]