Trwają zapisy na kolejny semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego – temat przewodni: „Pamięć”
29 sierpnia 2016 - 29 sierpnia 2016
[:pl]
Dużo mówi się dziś o potrzebie pamiętania i upamiętniania, ale co to tak naprawdę znaczy? W trakcie zajęć przyjrzymy się różnym aspektom związanym z żydowską pamięcią i postpamięcią. Prześledzimy koncepcje pamięci w perspektywie filozoficznej, psychologicznej i społecznej. Poruszymy kwestię roli literatury i sztuki jako mediów pamięci oraz zastanowimy się nad znaczeniem archiwów i gromadzenia dokumentów historycznych. Przyjrzymy się także różnym praktykom związanym z upamiętnianiem historii żydowskiej zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w dyskursie publicznym.
Wśród wykładowców semestru zimowego 2016/2017 znajdą się między innymi: dr Joanna Nalewajko-Kulikov (IH PAN), dr Magdalena Saryusz-Wolska (UŁ), dr Mateusz Skrzeczkowski (Uniwersytet SWPS), dr hab. Roma Sendyka (UJ), mgr Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), dr Joanna Ostrowska (Gender Studies UW).
Program obejmuje 70 godz. akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne.
Szczegóły na stronie: http://jidyszland.pl/zuo/
Żydowski Uniwersytet Otwarty, stworzony przez Fundację Shalom a dziś działający w ramach Teatru Żydowskiego — Centrum Kultury Jidysz, to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych.
Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmienia się co semestr. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy.
Takich zajęć nie oferuje żadna warszawska uczelnia!
[:]