Ładowanie Wydarzenia

Od Placu Defilad po Plac Grzybowski – tak było pierwszego dnia Festiwalu Warszawa Singera

-

W ostatnią sobotę, 22 sierpnia 2015 Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii miał swoją „premierę” na Placu Defilad i “premiera” ta wypadła bardzo udanie!

Już przed południem zebrało się duże grono osób, które wspólnie z Jerzym S.Majewskim w okolicach PKiN-u odkrywało ślady dawnego getta. I choć początek przywoływał tragiczną historię dawnych mieszkańców tych okolic, w dalszej części imprez staraliśmy się ożywić w temu miejscu ducha żydowskiej dzielnicy, jaka być może mogłaby tu powstać i rozwijać się do dziś. Były więc m.in. zapachy żydowskiej kuchni, śpiew kantorów i wspólne świętowanie Hawdali – ceremonii zakończenia szabatu. Nie zabrakło także klimatów bardzo współczesnych, obejrzeliśmy plenerowy spektakl „Aktorzy żydowscy” w reż. Anny Smolar i wysłuchaliśmy koncertu „Kobiety” Marka Dyjaka.

Ale najlepszym dowodem na to, jak udała się impreza, są zdjęcia. Zapraszamy więc do obejrzenia krótkiej fotorelacji z Warszawy Singera na Placu Defilad:

Kilkaset metrów dalej, w obecnym na mapie festiwalowej od początku rejonie Placu Grzybowskiego i ul. Próżnej (Teatr Żydowski, Austriackie Forum Kultury, klub festiwalowy Pardon, To tu) działo się również bardzo wiele. Przede wszystkim bardzo ciekawe spotkania, a także koncerty i wystawy.

W samo południe rozpoczęliśmy warsztatami „Warszawa Singera dla dzieci!”, przygotowanymi w ramach projektu „Kropka w kropkę”. Kolejne wydarzenia, które odbyły się w tym dniu, to m.in. spotkanie z pisarzem, poetą i satyrykiem Ryszardem Markiem Grońskim, spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Drugie Pokolenie, spotkanie na temat twórczości Josepha Rotha w ramach XVIII Dni Książki Żydowskiej „Midrasza” oraz spotkanie z Myriam Anissimov Wilgowicz, urodzoną w rodzinie polskich Żydów, wybitną francuską intelektualistką, znaną m.in. jako biografka Romain’a Gary’ego.
Podczas wypełnionego bogatym programem dnia nie zabrakło również akcentów teatralnych – na dużej i małej scenie Teatru Żydowskiego odbyły się spektakle: „Ruchele wychodzi za mąż” w reż. Jacka Papisa, z gościnnym udziałem Stanisława Brudnego i Włodzimierza Pressa, a także – tym razem bardzo muzyczny – spektakl pt. „Trzy opowiadania i muzyka” Teatru NN z Lublina.
W foyer teatru odbyło się natomiast otwarcie wystawy zdjęć Harry’ego Weinberga, na których stali bywalcy festiwalu mają szansę odnaleźć sporo znanych sobie twarzy.

Festiwal Singera na Placu Grzybowskim i ul. Próżnej:

Fot. Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Szczegóły

Data:
22 sierpnia 2015
Kategorie Wydarzenie:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content