„Połowa miasteczka” – światowa premiera filmu i spotkanie z twórcami
28 kwietnia 2015 - 28 kwietnia 2015
We wtorek, 28 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się światowa premiera filmu dokumentalnego „Połowa miasteczka”. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem, Aliną Skibińską, konsultantką historyczną filmu oraz Gołdą Tencer, Dyrektorem Generalnym Fundacji Shalom.
“Połowa miasteczka” to film nie tylko ciekawy i poruszający dokument, ale i stworzony niezwykle ciekawą techniką film – jego reżyser, Paweł Siczek połączył tradycyjną technikę filmową z wyszukaną animacją stylizowaną na prace Marca Chagalla.
Fundacja Shalom użyczyła twórcom filmu odbitki i szklane klisze ze swojej bogatej kolekcji zbieranej od 1994 roku. Na potrzeby produkcji zostały wykorzystane materiały z tzw. “kolekcji kozienickiej” – zbioru w postaci 10 tys. negatywów, które przez wiele lat z pasją tworzył Chaim Berman, żydowski fotograf i działacz społeczny w przedwojennych Kozienicach. Jego dziedzictwo cudem przetrwało wojenną zawieruchę i czekało jeszcze kilka dekad na swego odkrywcę. Gołda Tencer była pierwszą osobą, która uwierzyła, że szklane płytki znalezione na strychu dawnego domu fotografa są niezwykłym skarbem.
„Połowa miasteczka” to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zrozumieć przedwojenną Polskę i jej mieszkańców. To historia, która poprzez jednostkowe losy bohatera pokazuje ginący nieodwracalnie przedwojenny świat, w którym współistnieli obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy.
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.
Organizator:
Partnerzy wydarzenia:
Fot. Plakat do filmu