Ładowanie Wydarzenia

“Dialog poetów” – Miłosz po żydowsku

20 grudnia 2011 - 20 grudnia 2011

Wieczór poetycki “Muzyka poezji polskiej, oddźwięki poezji żydowskiej” odbył się 20 grudnia 2011 roku w Klubie Mamele. Spotkanie poświęcone relacjom Czesława Miłosza z poetami jidysz oraz kulturą żydowską miało miejsce w ramach projektu “Dialog poetów” kończącego Rok Czesława Miłosza.

Spotkanie rozpoczęło się od mini sesji naukowej. Referaty przedstawili: dr Natalia Krynicka, dr Joanna Lisek i dr Alina Molisak.

Po pokazie fragmentu filmu “Karuzela, na scenie pojawił się Olgierd Łukaszewicz, który zaprezentował wiersz “Campo di Fiori”, po nim wystąpił Jerzy Walczak z towarzyszeniem aktorek Teatru Żydowskiego w interpretacji tego samego utworu w jidysz (tłumaczenie Dova Ber Kerlera).

W drugiej części spotkania Marek Tuszewicki opowiedział o historii święta świateł, a Jakub Skrzypczak zapalił pierwszą chanukową świecę i zaśpiewał kilka błogosławieństw. Wieczór zakończył się występem Izabelli Chrząstowskiej i Moniki Chrząstowskiej, którym akompaniował przy fortepianie Michał Salamon. Aktorki wykonały kilka popularnych piosenek, po czym prowadzący spotkanie Rafał Sisicki zaprosił wszystkich na chanukowy poczęstunek.

Projekt “Dialog poetów” to propozycja spojrzenia na kulturę jidysz poprzez kontakty Czesława Miłosza z poetami żydowskimi. Wiersze Miłosza były publikowane w jidysz m.in. w “Di Goldene Kejt” (“Złoty łańcuch”), najlepszym powojennym periodyku literackim w języku żydowskim, redagowanym przez Awroma Suckewera. Centralne miejsce w projekcie zajmuje wiersz Czesława Miłosza “Campo di Fiori” (w jidysz) wraz z materiałami archiwalnymi, listami, wywiadami i tekstami dotyczącymi historii jego powstania i różnych jego wersji. Wiersz “Campo di Fiori” został przełożony na jidysz przez Dov-Bera Kerlera w roku 2011.

Szczegóły

Data:
20 grudnia 2011
Godzina:
08:00 - 17:00
Kategoria Wydarzenie:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content