Klub Miłośników Kultury Żydowskiej | „Świeckie i ortodoksyjne kobiety żydowskie na Dzikim Zachodzie. Wspomnienia Rachel Belli Kahn-Caloff” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty

Świeckie i ortodoksyjne kobiety żydowskie na Dzikim Zachodzie. Wspomnienia Rachel Belli Kahn – Caloff. Wiele napisano na temat Żydów emigrujących w drugiej połowie XIX wieku z Europy Środkowo-Wschodniej do Goldene Medine (Złotego Kraju), czyli do Stanów Zjednoczonych. Na ogół osiedlali się oni w dużych miastach, jednak byli też tacy imigranci, którzy – mimo że nie mieli doświadczenia w pracy na roli – próbowali szczęścia na Zachodzie Ameryki. Kobiety w trudnych warunkach surowej przyrody musiały wykazać się hartem ducha i siłą fizyczną, aby przetrwać i wychować dzieci. Dokumentują to spisane w jidysz wspomnienia Rachel Caloff, przetłumaczone przez jej córkę na angielski, opracowane i wydane w 1995 roku.

W 1894 roku osiemnastoletnia Rachel Bella Kahn wyjechała z Rosji do Stanów Zjednoczonych na zaaranżowane małżeństwo z Abrahamem Calofem, imigrantem zajmującym się gospodarstwem w Północnej Dakocie. Jej wspomnienia to porywająca lektura,  szczera, przeplatana humorem i ironią. Pamiętnik, napisany przez Rachel Bellę Calof w 1936 roku, opowiada o aspektach jej dzieciństwa i nastoletnich lat w społeczności żydowskiej (sztetl) w Rosji, ale koncentruje się głównie na jej życiu w latach 1894-1904, kiedy to wraz z mężem prowadziła życie typowe dla osadników. Wspomina swoje przerażenie trudami pionierskiego życia – zwłaszcza stłoczeniem wielu członków rodziny w szałasach, które były ich pierwszymi mieszkaniami. „Ze wszystkich niedostatków, jakie znałam jako osadniczka brak prywatności był najtrudniejszy do zniesienia” – pisała Calof.

Bella Szwarcman-Czarnota– pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka, wieloletnia redaktorka dwumiesięcznika „Midrasz”. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Autorka kilku książek, w tym, m.in. „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”, „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny”, przygotowanej wspólnie z Różą Ziątek-Czarnotą oraz Dorotą Szwarcman.

 

 

AUSTRIACKIE FORUM KULTURY – ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane on-line na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku


 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content