Żydowski Salon Literacki | Spotkanie z Sylwią Chutnik, redaktorką książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” oraz z autorkami książki Karoliną Szymaniak i Moniką Tutak-Goll

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Fragmenty książki przeczyta Barbara Szeliga

Książka autorstwa: Kaliny Błażejowskiej, Katarzyny Czerwonogóry, Agnieszki Daukszy, Patrycji Dołowy, Agnieszki Glińskiej, Hanki Grupińskiej, Agnieszki Haski, Natalii Judzińskiej, Magdaleny Kozłowskiej, Joanny Ostrowskiej, Karoliny Sulej, Anny Szyby, Karoliny Szymaniak, Moniki Tutak-Goll, ze wstępem Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman oraz posłowiem Zuzanny Hertzberg poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi syn jednej z nich. Być może.

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza taka próba, pierwsza książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”, pod red. Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman, Wydawnictwo Czarne, kwiecień 2023; koedycja z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni i doktora nauk humanistycznych, pisarka i publicystka, a także działaczka społeczna i… wokalistka zespołu punkowego. Zadebiutowała głośnym i tłumaczonym na wiele języków Kieszonkowym Atlasem Kobiet, po którym opublikowała jeszcze kilkanaście książek: powieści, bajek dla dzieci, zbiorów felietonów, opowiadań i rozmów. Za swoją twórczość otrzymała liczne nagrody. Publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej, współprowadziła programy literackie w telewizji i internecie. Ma również swój prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV. Od prawie 30 lat działa na rzecz praw człowieka, angażując się między innymi w ruch feministyczny. Współpracowała z ponad 20 organizacjami pozarządowymi. Była inicjatorką i prezeską jednej z nich, Fundacji Mama, działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Zajmuje się herstorią, oprowadza po Warszawie śladami wybitnych kobiet. Jej działalność została dostrzeżona i nagrodzona Społecznym Noblem Ashoka w 2011 roku. W 2020 roku została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną ze stu wpływowych kobiet.

Monika Tutak-Goll – dziennikarka, reporterka, redaktorka, szefowa „Wysokich Obcasów”. Feministka, matka, rowerzystka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się prawami kobiet w Polsce. Jest autorką książki dla dzieci „O mamie, która połknęła budzik”, współautorką antologii „Walka jest kobietą” oraz autorką książki „To nie deszcz, to ludzie” – wywiadu z Haliną Birenbaum, polsko-izraelską poetką, pisarką, Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny; miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane on-line na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content