Ładowanie Wydarzenia

Obchody 17. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

-

27 stycznia 2022 roku już po raz 17. jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą „El Malei Rachamim” pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W ramach obchodów mieszkańcy Warszawy zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotował wyjątkowe wydarzenie – performance „Pif pach in piach” – teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wydarzenie powstało z inspiracji jego reżyserki Gołdy Tencer.

 

Uroczyste obchody

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Wszyscy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

 

Performance „Pif pach in piach”

(Z powodu epidemii Covid-19 spektakl odbędzie się w późniejszym terminie)

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy KamińskichCentrum Kultury Jidysz zaprasza na spektakl – performance „PIF PAF IN PIACH” w reżyserii Gołdy Tencer we współpracy z Karoliną Kirsz, według tekstów przygotowanych przez Remigiusza Grzelę, Karolinę Kirsz, Piotra Pazińskiego, Pawła Szapiro, Bellę Szwarcman-Czarnotę, Gołdę Tencer, Różę Ziątek-Czarnotę i Agnieszkę Żółkiewską. Performance odbędzie się w dniu 27 stycznia w godzinach 17.00 – 20.00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wstęp wolny.

 Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni i restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych… Poznajcie ich. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance’u.

 

Światło Pamięci

Tego dnia pragniemy przywoływać cienie pomordowanych w gettach i obozach, symbolem pamięci będzie zapalona świeca. Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godzinie 18:00 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę – apeluje Gołda Tencer. – Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

 

Tramwaj – symbol

27 stycznia 2022 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – ul. Marszałkowska – ul. Stawki – ul. Popiełuszki – Metro Marymont – ul. Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

 

Organizatorzy:

Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Honorowy patronat:

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pan Rafał Trzaskowski

Współorganizatorzy:  

Stołeczna Estrada oraz Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Partnerzy:

Muzeum Getta Warszawskiego oraz Żydowski Instytut Historyczny

Patronat medialny:

TVP Kultura

Szczegóły

Początek:
27 stycznia 2022
Koniec:
27 lutego 2022
Kategoria Wydarzenie:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content