Spektakl: „MYKWA”, reż. KAROLINA KIRSZ | Teatr Żydowski w Warszawie

Tekst: Hadar Galron, tłumaczenie: Dorota Sikorska, reżyseria: Karolina Kirsz, muzyka: Jacek Mazurkiewicz, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, światła: Monika Sidor, projekcie multimedialne: Agata Olczak-Wałachowska, inspicjentka: Beata Szaradowska

Obsada: Michal – Monika Chrząstowska, Hadwa – Małgorzata Majewska, Tehila – Sylwia Najah, Eljeszewa – Izabella Rzeszowska, Hindi – Alina Świdowska, Esti – Małgorzata Trybalska, Szira – Ewa Tucholska, Szoszana – Ernestyna Winnicka

Fot. Marta Kuśmierz

„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji. 

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować. 

W tajemniczym świecie rytualnej kąpieli, historie ośmiu kobiet rozwijają się na tle miejsca religinego rytuału i ewoluującej świadomości feministycznej. Wszechstronna analiza tradycji i rytuałów w tej przebojowej izraelskiej sztuce, jest pretekstem do spojrzenia na  pozycję kobiet w każdym społeczeństwie. W obecnej sytuacji polskich kobiet sztuka jest niezwykle aktualna. 

Bohaterki dramatu to kobiety w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują ich skrzętnie ukrywane tajemnice. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…

„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę. Galron w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę “Sztuki Roku” w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie. 


Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Bilety: 100/90 PLN – do nabycia na: www.ebilet.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni, tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl)

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia. Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na spektakl – bez możliwości zwrotu biletu. Czas trwania: 75 minut

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content