Pokaz filmu: „Muzyka Terezinu – historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky”, reż. Michael Pfeifenberger
Film dokumentalny (Austria/Czechy 2021, 93 min)
Projekcja filmu odbędzie się w obecności reżysera. Po filmie planowana jest dyskusja.
Scenariusz, reżyseria: Michael Pfeifenberger, zdjęcia, montaż: Reinhard Mayer, muzyka: David Rubin, dźwięk: Günther Tuppinger, kierownictwo produkcji: Susanne Berger, produkcja: Stephan Demmelbauer, producent: Dr Demmelbauer Filmproduktion, wsparcie: National- und Zukunftsfonds der Republik Österreich, Land Salzburg, Stadt Salzburg, Stadt Wien, współpraca: Gedenkstätte Theresienstadt, Jüdische Kultusgemeinde Prag
Helga Pollak-Kinsky została deportowana razem ze swoją rodziną do obozu koncentracyjnego w Terezinie w styczniu 1943 roku jako 12-letnia dziewczynka. Spędziła tam rok i osiem miesięcy. 28 października 1944 roku została razem z ponad dwoma tysiącami kobiet, mężczyzn i dzieci wywieziona w bydlęcym wagonie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z tego transportu wybrano 300 młodych kobiet, które trafiły na roboty przymusowe do Oederanu w Saksonii, gdzie wykonywały najcięższe prace w fabryce amunicji. W kwietniu 1945 Helga została w marszu śmierci zabrana z powrotem do Terezinu.
Jej historia, los żydowskiej rodziny z Wiednia, jest okrutnym i wstrząsającym podsumowaniem II wojny światowej.
Na wspomnieniach Helgi Pollak-Kinsky opiera się książka „Dziewczęta z pokoju 28. Przyjaźń, nadzieja i przetrwanie w Theresienstadt” autorstwa Hannelore Brenner-Wonschick (przekład: Ryszard Turczyn, Wyd. Świat Książki), która prezentowana była w ramach Festiwalu Warszawa Singera w 2014 roku.
Michael Pfeifenberger – reżyser i autor scenariuszy. W Polsce prezentowane były jego filmy „Desert Kids“, „Call Me A Jew“, „Todespolka – Polka De La Muerte“, „Josef Winkler – Der Kinoleinwandgeher“, „Chaltura – Leila & Lena“, „Thanksgivin- Die nachtblaue Stadt“. Mieszka i pracuje w Izraelu.
Od reżysera: Odkąd poznałem historię Helgi, zadawałem sobie pytanie: jak poradzić sobie z tematem Holokaustu w filmie? Czy można w ogóle przyczynić się do”zrozumienia tej tragedii? Za najważniejsze uznałem, by historię Helgi zachować dla przyszłych pokoleń.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at; miejsca nie są numerowane
Wydarzenie transmitowane także on-line – na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku
Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury