Zakończenie 18. Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz
-
Piątkowy wieczór w CKJ był wyjątkowy – kilkadziesiąt osób z krajów na kilku kontynentach spotkało się online, by podsumować 18. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które trwało od 29 czerwca do 17 lipca. To pierwszy kurs, który odbywał się całkowicie zdalnie. Dzięki determinacji nauczycieli, organizatorów oraz słuchaczy, okazał się niebywałym sukcesem.
Również dla Gołdy Tencer jest bardzo ważne, że tak wiele osób zdecydowało się brać udział w kursie. Dyrektor Teatru Żydowskiego i założycielka Fundacji Shalom planuje już kolejny projekt międzynarodowy, w który mieliby zostać włączeni absolwenci Seminarium.- Nauka w tym roku była dla nas technicznym wyzwaniem. Robiliśmy to po raz pierwszy. To dla nas lekcja na kolejny rok, chociaż mam nadzieję, że spotkamy się w Warszawie – zapewnia Hanna Pałuba. – Dziękuję za ciężką pracę i bycie z nami.
Uczniowie Reyze Turner zaprezentowali napisane w ramach zajęć eseje. Uczestnicy warsztatów twórczego pisania w jidysz prowadzonych przez Ethel Niborski przeczytali stworzone przez siebie utwory. Byli również studenci, którzy pochwalili się swoim talentem wokalnym, śpiewając w jidysz. Każdy miał okazję podzielić się wrażeniami z zajęć i pokazać najciekawsze prace.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy wspólnie obejrzeli spektakl “Mazl Tov” w reżyserii Gołdy Tencer.
Do zobaczenia na kolejnym Seminarium za rok!
Organizatorem Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz jest Fundacja Shalom we współpracy z Centrum Kultury Jidysz
Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Patronat nad projektem: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Żydowski Instytut Historyczny