Żydowski salon literacki: spotkanie z Mirosławem Tryczykiem wokół książki „Drzazga”

Prowadzenie: Remigiusz Grzela, fragmenty książki przeczyta Jerzy Walczak

Mirosław Tryczyk – doktor nauk humanistycznych, filozof. Autor książki „Miasta śmierci”. Działa we Wrocławiu na rzecz tolerancji międzykulturowej, prowadząc zajęcia edukacyjne i antydyskryminacyjne z młodzieżą. Jest również autorem programu edukacyjnego o tematyce antydyskryminacyjnej dla szkół ponadpodstawowych.

Prowadzi niezwykle trudną działalność społeczną na Podlasiu, popularyzując wiedzę o pogromach społeczności żydowskiej. Współpracując z Komisją Rabiniczną do spraw grobów i cmentarzy przy Naczelnym Rabinie Polski, zaangażowany był w odkrycie miejsca pochówku 20 kobiet pochodzenia żydowskiego ze Szczuczyna w lesie Dybełka nieopodal wsi Bzury, a w 2017 roku doprowadził do odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomordowane kobiety.

W roku 2019 ukończył pracę z reżyserem Januszem Kijowskim nad scenariuszem filmu poświęconego Zagładzie Żydów na Podlasiu w 1941 roku pt. „Bądź wola twoja”.

 

„Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”

Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?

Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?

To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”. [prof. Joanna Tokarska-Bakir]

 

Wydawnictwo: Znak literanova

Tekst: www.znak.com.pl, www.polin.pl

Foto: M. Starowieyska/Muzeum Polin

 

Wydarzenie także transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności na: warschau-kf@bmeia.gv.at, ilość miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content