Żydowski Salon Literacki: „Mela Muter i inne artystki burzące stary świat” – spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki „Polki na Montparnassie”

Fragmenty tekstów przeczyta Ernestyna Winnicka

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża.

Znana i popularna pisarka Sylwia Zientek to autorka powieści historycznych i obyczajowych, znana szczególnie z cyklu “Hotel Varsovie” (“Klątwa lutnisty”, “Bunt chimery”, “Królewski szpieg”) oraz książki “Kolonia Marusia”. Z wykształcenia prawniczka. Prywatnie wielbicielka podróży tropami artystów, pasjonatka malarstwa i jazzu oraz mama trójki dzieci. Pisarka zmierzyła się tym razem z tematem polskich artystek, które wyemigrowały do Francji, otwierały swoje atelier, stały się częścią paryskiej bohemy, promieniowały na całe środowisko malarskie. Silne, odważne, niezależne, poszukujące, kontrowersyjne, charyzmatyczne. 

„Polki na Montparnasse” (Agora) to atrakcyjna opowieść o polskich malarkach w Paryżu, które w większości miały żydowskie pochodzenie. Najbardziej z nich znana dzisiaj jest Mela Muter, jej obrazy osiągają na aukcjach rekordowe ceny. Muter mieszkała we Francji od 1901 roku. Należała do paryskiej bohemy, była związana z grupą Ecole de Paris. Inspirowała się twórczością Paula Cezanne’a. Inne polskie malarki żydowskiego pochodzenia, których historie opowiada Sylwia Zientek, to m.in. Alicja Halicka i Reno Hassenberg.
 

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Zapisy do 20 sierpnia na: ckj@jidysz.org.pl, liczba miejsc ograniczona

Wydarzenie transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content