Wykład Andrzeja Krakowskiego: „Polly Adler! Jak Perla, „brzydkie kaczątko” z Janowa, została najsłynniejszą w historii Stanów Zjednoczonych właścicielką sieci domów publicznych i pionierką sex-przemysłu”

Sławetna Polly Adler! Jak Perla „brzydkie kaczątko” z Janowa (tak o sobie mówiła) została najsłynniejszą w historii Stanów Zjednoczonych właścicielką sieci domów publicznych i pionierką sex-przemysłu. Specjalnie dla niej wybitni architekci zaprojektowali wysokościowiec w sercu Manhattanu, który przeszedł do annałów architektury. Mieszczący się w nim klub stał się ulubionym miejscem spotkań intelektualnej i politycznej elity USA. Dzięki niej najstarsza profesja świata przestała być czymś o czym mówiono szeptem. Gdy miasto zapadało w sen, czas było ruszać do Polly’s. W jej lokalach do swingującego rytmu jazzu burmistrz miasta, słynni pisarze, dziennikarze, malarze, kompozytorzy, czyli crème de la crème ówczesnej amerykańskiej high socjety, piło nielegalny alkohol, paliło opium, oglądało filmy pornograficzne i bawiło się z równie słynnymi sportowcami oraz jeszcze słynniejszymi… gangsterami. Wszyscy byli mile widziani jak długo było ich na to stać. Jaki był tego epilog? Zaskakująco nietypowy.

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 pozbawiony polskiego obywatelstwa w czasie stypendium w Los Angeles, kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował blisko 70 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” oraz popularnego na Broadwayu musicalu „King David”. Reżyser „Looking for Palladin”, „Farewell to my Country” i “Campfire Stories”. Autor scenariuszy 18 filmów m.in. “Triumph of the Spirit”, “Eminent Domain”, “Managua”, “Tides of War”, “Genghis Khan”, oraz kilkunastu książek,  m.in, “Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, “Pollywood II: uciekinierzy w raju”, “The World Through the Eye of a Screenwriter”, “Bronisław Kaper: Od poczatku do konca” i dwujęzycznego albumu “Polish Oscars/Polskie Oscary”. Autor i reżyser szuk teatralnych, wśród nich: “Labirynt 53/54”, „Rejwach” oraz “Behind God’s Back”. W latach 80. był rysownikiem pisma „Business of Film”, ukazującego się w Londynie i Los Angeles oraz Foreign Confidential i „Reunion’68”. Dwujęzyczna książka rysunków pt. „Dziura w całym/Hole in the Whole” ukazała się w 2017 nakładem wydawnictwa Blue Bird.

Poza pracą twórczą i pedagogiczną Krakowski był współzałożycielem dwóch sieci telewizyjnych: NaszaTV w Polsce i ForeignTV.com.

fot. Renata Pajchel


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at; miejsca nie są numerowane

Wydarzenie transmitowane także on-line – na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content