Wernisaż wystawy malarstwa | „One to One” – Małgorzata Krasucka MARGALIT i Lili Fijałkowska – „Stale Bratnie Dusze – znowu Jubileusz”

Kurator: Lech Majewski

Lili Fijałkowska urodziła się w Kijowie i tam ukończyła Liceum Plastyczne. Jest absolwentką Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. Iwana Fiodorowa  wydziału grafiki. W roku 1973 zadebiutowała dużą wystawa podyplomową. Zajmuje się malarstwem , grafiką , rzeźbą i ceramiką. Eksperymentuje także z grafiką komputerową .Ma w swoim dorobku duże realizacje murali, witraży i rzeźby monumentalnej w brązie i kamieniu. W  twórczości pokazuje świat swojej wyobraźni i świat bohaterów powieści  I.B. Singera. Wszystko jest przepełnione kolorem, światłem i niezwykłą atmosferą tajemniczości. Od 1996 roku do 1999 roku była dyrektorem w Fundacji Historii Wizualnej Ocalałych z Shoah , którą założył Steven Spielberg , a także koordynatorem programu nagrań audio-wizualnych ocalałych z Holokaustu. Miała wiele wystaw indywidualnych i udziały w licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Prace Lili Fijałkowskiej znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Jest członkiem ZPAP i pełniła funkcję v-ce przewodniczącej sekcji grafiki. Należy do grupy twórczej PositiveArt  skupiającej artystów OWZAP i do grupy twórczej „Bratnie dusze”. Od pierwszej edycji Festiwalu w 2003 roku była czynnym uczestnikiem wielu projektów festiwalowych.

Małgorzata Krasucka  MARGALIT urodziła się w Warszawie w 1952 roku. Wychowanka malarza i pedagoga prof. Zygmunta Madejskiego – 1960-1971.
W latach 1971-1974 uczyła się w pracowniach prof. Janusza Przybylskiego i prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W 1973 roku  zadebiutowała profesjonalną wystawą w Lund, w Szwecji. Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, grafiką komputerową, ilustracją książek, projektami plakatów, znaków graficznych, fotografią i rzeźbą. Ma też na swoim koncie epizod scenograficzny. Prace malarskie Margalit są malowane techniką własną na płótnie lub papierze i utrzymane w konwencja abstrakcji figuratywnej z wyraźnym surrealistycznym traktowaniem tematu. Unika dosłowności kierując widza w baśniową teatralność, w malarstwie temat jest dla niej zwykle tylko pretekstem do rozwiązań kolorystycznych, a najczęściej poruszanymi są człowiek i jego emocje, akt, liryczna erotyka i judaizm. Margalit ma na swoim koncie ponad trzydzieści dużych wystaw indywidualnych i wiele znaczących udziałów w wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i galeriach w kraju i zagranicą. Należy do grupy twórczej PositiveArt skupiającej artystów – OW ZPAP i do grupy twórczej „Bratnie Dusze”. Od pierwszej edycji Festiwalu w 2003 roku była czynnym uczestnikiem wielu projektów festiwalowych.


Galeria PROM – Prom Kultury Saska Kępa, ul Brukselska 23

Wstęp wolny

Wstęp wolny, wystawa czynna do 3 września 2023, w godz. 12:00-19:00


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content