Spotkanie – Opowiedz mi swoją historię: „Skrawki pamięci” | Gołda Tencer, Dawid Szurmiej, Teresa Wrońska, Wanda Siemaszko

Co może być tematem tak niezwykłego spotkania? Gdy porozmawiać i powspominać spotykają się cztery osoby tak blisko związane z Teatrem Żydowskim? Trzy od blisko czterech dekad (a nawet dłużej), a jedna od urodzenia? Prawdopodobnie właśnie Teatr Żydowski. Ale czy tylko? O tym właśnie przekonamy się podczas spotkania “Skrawki pamięci”.

Publiczność uwielbia ją nie tylko za role w klasycznych sztukach w języku jidysz np. Leę w „Dybuku” An-skiego, lecz także za osiągnięcia wokalne. Popularność przyniosły jej również kreacje filmowe. Zagrała m.in. w „Davidzie” Lilienthala i „Austerii” Kawalerowicza oraz w komedii „Alles auf Zucker!”. Jest laureatką takich nagród jak: złoty medal Gloria Artis, medal „Dla ludzi czyniących dobro” oraz francuskiej Fundacji Leona Skopa i Feli Rosenbaum za działalność na rzecz historycznej odnowy Żydów w Polsce poprzez promowanie tradycji, kultury i języka jidysz. W 2011 r. została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za upowszechnianie kultury żydowskiej oraz osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej.

Założycielka Fundacji Shalom. Jest inicjatorką i twórczynią „Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera”. 

Aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas różnych festiwali filmowych, m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie”, „Strasznej gospodzie”, „W nocy na starym rynku”, „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”, „Śmierci pięknych saren”, „Dybuku”. Można go zobaczyć w czytaniach performatywnych „Po chińsku do Ciebie mówię” i „Kot Rabina”. Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show” (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej” (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera. Organizator Warszawskiej Inicjatywy Teatralnej i charytatywnego Koncertu „Solidarni z Ukrainą”. Prywatnie rządzą nim jego dwa psy a on sam jest menadżerem i rozgrywającym drużyny futbolu amerykańskiego Warsaw Werewolves. 
Pianistka, kompozytorka, aranżerka. Od 1983 roku kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 2015 roku odznaczona za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi.
Ukończyła PWST w Krakowie. Związana była z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatrem Żydowskim (lata 1970-80 oraz 1982-20020 Zagrała w filmie „Godziny nadziei” oraz w spektaklach telewizyjnych. Znaczące role w ostatnich latach zagrała m.in. u Mai Kleczewskiej („Dybuk”, „Golem”) i Karoliny Kirsz („Szosza”).

Wydarzenie będzie także transmitowane on-line – szczegóły już wkrótce.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności na: warschau-kf@bmeia.gv.at, ilość miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content