Spacer miejski: „Żydowska Falenica” – prowadzenie: Piotr Hummel

Start: Stacja Falenica (SKM), obok Kinokawiarni Stacja Falenica

W przededniu wojny dwie trzecie mieszkańców Falenicy stanowili Żydzi. Wśród sosnowego lasu, obok świdermajerowych willi, stały chasydzkie modlitewnie, szkoły religijne, czy słynne sanatorium doktora Medema, prowadzone przez działaczy robotniczej partii Bund. Podczas spaceru spróbujemy przenieść się w czasie do dawnego letniska, starając się jak najwierniej odtworzyć życie miasteczka. Pomogą nam w tym wspomnienia Faleniczan, zdjęcia oraz opisy niezawodnego Izaaka Beshevisa Singera. Odwiedzimy falenicką synagogę i dom starców, które uchowały się z wojennej zawieruchy. Szukając granic dawnego getta, przez które przeszły tysiące żydowskich mieszkańców Falenicy i okolic, opowiemy o najtragiczniejszym rozdziale historii podwarszawskiego sztetla.  

Piotr Hummel, historyk, przewodnik miejski i popularyzator historii. Warszawa jest obiektem jego badań naukowych w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują go przemiany społeczne i urbanistyczne XIX-wiecznego miasta, a w szczególności stosunki sąsiedzkie mieszkańców Warszawy. Współpracuje z wieloma instytucjami i fundacjami. Pomysłodawca i współzałożyciel projektu WAWstep (http://wawstep.pl/) oraz Muzeum Kamienicy.


Udział po potwierdzeniu obecności – od 8 do 24 sierpnia w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35, tel. 660 004 793, 694 686 339; liczba miejsc ograniczona

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content