Spacer miejski: „Śladami awangardy jidysz w Warszawie”, prowadzenie: dr Karolina Szymaniak

Z punktu widzenia kultury jidysz na początku lat 20. ubiegłego wieku Warszawa była metropolią o nawet większym znaczeniu niż Berlin czy Paryż. To w jidysz ukazywały się pierwsze w Polsce teksty o filmie abstrakcyjnym czy niektórych nowych koncepcjach malarskich. W dziedzinie teatru trwała ścisła współpraca między żydowskimi i polskimi artystami, a w latach 30. jidyszowy teatr symultaniczny stał się inspiracją dla polskiej awangardy teatralnej. Ta wciąż nie do końca rozpoznana historia rozgrywała się przede wszystkim w dzisiejszym centrum miasta i – wbrew pozorom, wciąż można ją częściowo odczytać z dzisiejszej tkanki miejskiej.

Zapraszamy Państwa na wyjątkowy spacer, podczas którego odkryjecie Państwo nieznaną historię budynków i miejsc, które być może mijacie w swoich codziennych wędrówkach po Warszawie.


Miejsce spotkania: Plac Bankowy 2, pod pomnikiem S. Starzyńskiego

Zapisy: zapisy mailowe przyjmujemy od dnia 9 sierpnia b.r. pod adresem rezerwacja@jhi.pl.

W tytule prosimy wpisywać „Spacer 23 sierpnia”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem. W formularzu prosimy o podanie numeru telefonu, który ułatwi nam kontakt z Państwem w razie nagłej zmiany pogody, która uniemożliwiłaby realizację spaceru.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że na dworze konieczne jest zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.


Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content