Festiwal Warszawa Singera w Radzyminie


Koncert: „Barwy muzyki żydowskiej” – pieśni hebrajskie, sefardyjskie, jidysz | Anna Riveiro, Michał Pindakiewicz

Wystąpią: Anna Riveiro (śpiew, gitara, wybór i tłumaczenia utworów, scenariusz koncertu), Michał Pindakiewicz (gitara, aranżacje)

fot. Radek Kosiński

Wyjątkowy program, który przedstawia wielowiekową żydowską tradycję muzyczną. Od starych pieśni hebrajskich, głównie o tematyce religijnej, poprzez muzykę sefardyjską o charakterze świeckim, aż po tradycyjny repertuar jidysz.

Utwory zabrzmią z towarzyszeniem jednej i dwóch gitar. W programie znajdą się też modlitwy związane z Rosz HaSzana czyli Żydowskim Nowym Rokiem, który przypada we wrześniu. Pieśni wykonywane będą w oryginalnych językach, jednak Anna Riveiro przed każdym utworem przybliży publiczności jego treść.

Będzie to muzyczna opowieść o żydowskim życiu niezależnie od miejsca urodzenia. Usłyszymy utwory towarzyszące ludziom w różnych sytuacjach dnia powszedniego oraz świąt: modlitwy, pieśni miłosne i weselne, kołysanki. Wszystkie wyrażają żydowską duszę…

Ciepły głos solistki wspaniale rymuje się z wirtuozowską grą gitarzysty i wciąga słuchacza w pełen emocji dialog.


Anna Riveiro – charyzmatyczna wokalistka, solistka kantoralna, trenerka głosu, gitarzystka, kompozytorka, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach i językach wykonując muzykę z różnych epok, tradycji i krajów. Stale koncertuje w Polsce i na świecie. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech. Szczególne miejsce w jej repertuarze ma muzyka żydowska a zwłaszcza sefardyjska. Artystka wykonuje rownież pieśni jidisz oraz pieśni hebrajskie, w tym liturgiczne (śpiewa też jako kantorka). Jako pierwsza w Polsce kobieta-kantor prowadzi od 10ciu lat Wielkie Święta: Rosz Haszana i Jom Kippur w synagodze reformowanej w Warszawie. Śpiewała też jako kantorka w Izraelu. Jest stale zapraszana na międzynarodowe festiwale w Polsce i na świecie, a jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem. Dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym 7 płyt solowych m. in. dla wytwórni UNIVERSAL MUSIC. Jej płyty z pieśniami sefardyjskimi nagrane zostały pod patronatem Polskiego Radia i Instytutu Cervantesa w Warszawie. W 2019 ukazała się płyta artystki: „AHAVAT OLAM – Najpiękniejsze modlitwy hebrajskie na Wielkie Święta i Szabat”. Więcej: www.annariveiro.com

Michał Pindakiewicz – wirtuoz gitary klasycznej, gitarzysta o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych, aranżer i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z m. in. Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim w Warszawie, Polską Orkiestrą Radiową, Teatrem Buffo, Teatrem Roma. Koncertował na wielu scenach w Polsce oraz m. in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Meksyku. Występuje z wieloma zespołami oraz muzykami klasycznymi, jazzowymi i folkowymi.


Miejska sala koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 maja 15

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Radzymin oraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content